kurumsal-660x330

Bir firma için kurumsal kimlik oluştururken renk ve grafik tasarım faktörü oldukça önemlidir. Her renk kendini ifade eden farklı bir anlama sahiptir. Örneğin bankalar parayı çağrıştırmasını istedikleri için yeşil rengi tercih edebilirler. Fakat kurumsal kimlik tasarımında ilk dikkat edilmesi gereken şey rakip firma ile aynı renk ve konsepti kullanmamaktır. Bu sebeple rakip bir banka yeşil rengi kullanıyorsa, diğer bankanın da yeşil rengi seçmesi yanlış bir kurumsal kimlik yaklaşımı olur. Bu sebeple seçilen rengin temsil ettiği anlam kadar, rakip firmaların tercih ettiği renklerde önemlidir.

Örneğin iki büyük fastfood markası sarı ve kırmızı rengi, insanları acıktırdıydı için tercih etmişlerdir. İkisi de oldukça büyük ve piyasa da yer edinmiş markalardır. Fakat uyguladıkları yakın kurumsal kimlik çalışmaları bu iki markayı bir süre sonra müşterilerin gözünde eşitler ve markanın kimliğine siler. Birinin palyaçosunu ve birinin kral tacı vardır fakat bu logolar benzer kurumsal kimlik çalışmaları sebebi ile bir süre sonra müşterilerin gözünde bir birine karışır ve seçim yapmakta zorlanırlar. Bu sebeple yakın rakip firmalar mümkün oldukça birbirlerinden farklı ve özgün stratejiler izlemelidirler.

Bu sayede diğer markalar arasından sıyrılarak ön plana gelebilirler.
Yeni bir marka oluştururken, eski ve köklü markalar arasında sıyrılarak ön plana gelmek için özgün olmalı ve yeni bir fikre sahip olmalısınız. Aski taktirde bir farklılık yaratmazsanız büyük firmalar arasından silinmeniz çok uzun sürmez. İnsan beyni buna sebep olur.