timthumb

Yaratıcı kişilikleri yönetmek, özellikle de ajans yöneticileri için her zamankinden daha önemli. Aşağıda sıraladığımız yöntemlerle çalışanlarınızı motive ederken, aynı zamanda yaratıcı insanların da daha verimli olmasını sağlayabilirsiniz.

İş hayatımızda eskiye nazaran daha çok farklı kişilikte çalışan ile karşılaşıyoruz. Bu farklılıkları tek tipleştirmek yerine; iş gücünü nasıl etkilediğini tanımlayarak daha etkin bir şekilde yönetmek de her zamankinden daha önemli.

Araştırmalara göre daha yaratıcı düşünen “sağ beyin”ler, daha analitik düşünen “sol beyinlere” göre kendi kurallarına daha fazla bağlı oluyorlar. Western Michigan Üniversitesi’nde derlenen verilere göre; yaratıcı çalışanlar görsel, rasgele, duygusal ve dürtüsel öğrenme tarzları ile dikkat çekiyor.  Beyinlerinin sağ tarafını kullanan bu kişiler; çalışırken arka planda ses olmasını istiyor (örneğin kulaklık ile müzik dinleme), bir kavram üzerinde düşünürken dolaşmayı tercih ediyor ve işe büyük bir fikirle başlayıp ayrıntılara doğru gidiyor. Analitik kişilikler ise daha sözel ve mantıksal olarak hareket ederken, işlerini sıraya koyarak kendine has bir düzen içinde yürütüyor ve genellikle resmi bir işyerini tercih ediyor.

Özellikle ajanslarda çok rastladığımız yaratıcı kişilikleri yönetmek, onlarla çalışmak, bir disiplin oturtmak ve planlı hareket etmelerini sağlamak ise ajans yöneticilerinin ve bu kişilerin çalışma arkadaşlarının sıklıkla karşılaştıkları bir zorluk.

1. Fikirler Geliştirme

İşe “işbirliği” için ortam oluşturmakla başlayın. Konsept geliştirmek için yaratıcı insanlarla birlikte çalıştığınızda, spesifik ve ayrıntılı talimatlardan kaçının. Parametreleri (örneğin bir projenin sahip olması gereken duygu ve görünümü) açık bir şekilde belirtin ve o kişinin bunun üzerinde çalışması için zaman tanıyın. Bu süreçte projenin nasıl ilerlediğini görmek ve gelişiminde yardımcı olmak için sık sık kontrol edin.

Bu kişilikleri yaratıcılık ve tasarım odaklı konularda başarılı kılan en önemli şey, bir dizi kuralı izlememesidir. Dolayısıyla kurallar ve ayrıntılar ile onları boğmayın ve fikirlerini geliştirebilmeleri için sıkboğaz etmeyin. Yapılması gereken her şeyi önceden planlamaktan kaçının ve çalışanlara seçimler yapma özgürlüğü tanıyarak, yaratıcı kontrol sahibi olmalarını sağlayın.


2. Beyin Fırtınası

Yaratıcı süreçleri çoğu organik olarak gelişir ve yaratıcı insanlar düşünmekten ve hayal etmekten keyif alır. Karakteristik bir sağ beyin düşünürünün rastgele ve çeşitli bilgi akışını bir araya getirmesi için kimi zaman beyin fırtınaları faydalı olabilir. Bu nedenle ortaya fikirler atarak (ki bu fikirler aptalca kurallar olmamalı) en kullanılabilir olan konseptleri not almak, iyi sonuçlar sağlayacaktır.

Çalışanlarınızı bir araya gelerek beyin fırtınası yapmaya teşvik edin ve takım çalışmasından doğacak fikirlerin size sunulmasına imkan verin.


3. Yaratıcı Çalışma Alanları

Bir dizi gri küçük oda yaratıcılığı teşvik edemez. Çalışma alanınızı, çalışanlarınıza ilham verecek renk ve ögelerle donatın. İlginç sanat eserleri kullanabilir ya da şirketinizin gerçekleştirdiği başarılı projelerden bazılarını sergileyebilirsiniz. Ofisiniz çok sessizse, günün belirli saatlerinde müzik dinlenmesini teşvik edebilirsiniz. Çalışanların dinlemek istedikleri müzikleri seçmelerine imkan verin.

İletişim ve işbirliğini kolaylaştırmak için çalışma alanını elden geçirin. Örneğin bir beyaz duvarı turuncuya boyayın ve bir sanat eseri ile tarz yaratın. Çalışanların dinlenmesi ve sohbet etmesi için kanepe ve masa bulunan bir alan oluşturun. Dünyanın en büyük şirketlerinden biri olan Google, çok sayıda renkli ve modern çalışma alanları ile biliniyor.

Mümkünse çalışma çizelgelerinde de esnek olun. Belki bazı çalışanlarınız 9.00’dan 17.00’ye kadar olan kalıplara uymayan bir programdan yararlanabilirler. İnsanların yeteneklerini optimize etmek için vardiya değişkenleri oluşturabilirsiniz.


4. Geri Bildirimler

Bırakın çalışanlarınız neyi nasıl yaptıklarını bilsinler. Sağ beyin odaklı düşünce tarzı olan insanlar genellikler çalışmalarına duygusal bir bağlılık içine girerler. Çalışanınızın projesini eleştirirken, kullandığınız kelimeleri dikkatlice seçin.

Birçok yaratıcı alanda neyin işe yaradığı kişisel tercihler doğrultusunda belirlenemez. Bir projeyi eleştirirken doğru bir şekilde tartın. Yaratıcı bir çalışmayı beğenmediyseniz, kendinize birkaç soru sorun: Müşterinin istediği proje bu mu? Stil yönergelerimizi takip ediyor mu ve teknik anlamda uygun mu?

Proje bu yönergelere uygunsa ve hala beğenmediyseniz, fark sadece bir zevk meselesi olabilir. Unutmayın, masanıza gelen her şeyi beğenmeyebilirsiniz. Aşırı basit görünebilir ancak insanlar farklı tarzlar ve farklı yöntemler sever. Bu durum bir şeyi doğru ya da yanlış yapmaz; sadece bir zevk meselesidir.

Siyah beyaz alanlarda açık sınırlan koyun. Yaratıcılık konusunda en yaygın endişe deadline tarihlerinin belirlenmesidir. Projenin en beğendiğiniz yönünden yola çıkın ve projenin tamamlanabilmesi için ekipteki herkesin katkısını beklediğinizi vurgulayın. Hedefe ulaşmak için net adımlar atın.


5. Stil Parametreleri Geliştirme

Yaratıcı çalışanlar kendi çalışma tarzlarından hoşlansalar da; bazı yönergelerinizin olması iyi bir fikirdir. Belli bir teknik şartname, iletişim standardı ya da deadline politikaları geliştirin ve duyurun.

Görsel tutarlılığın önemli olduğu -dergiler, gazeteler ve bazı web sitesi tasarımları gibi- belirli türlerde işler için temel stil kuralları seti geliştirin. Fontların ve renklerin kabul edilebilir kullanımlarını belirleyin ve görseller için kurallar koyun. Ayrıca kuralları çiğneyenler için de kurallar oluşturun.

6. Başarısızlık Korkusu

Mercedes-Benz 2011 yılında sol ve sağ beyin özelliklerine odaklanan bir dizi basın kampanyası yayınladı. Bu reklamlar düşünce tarzlarındaki farklılıkları görsel olarak gösterdi. Projede düşündürücü görseller, çarpıcı görüntüler vardı ve büyük ilgi gördü. Fakat tanıtılan ürün satıldı mı? Reklam ajansı bu kampanya ile büyük bir risk aldı, ancak reklamları gören kişilerin otomobil ile ilgilendikleri şüpheli. Sonuç hem başarı hem de başarısızlık olarak görülebilir.

http://www.dijitalajanslar.com/yaratici-kisilikleri-yonetmek-icin-10-ipucu/