timthumb

Yaratıcı kısa videolar sosyal medyada fark edilmenizi, paylaşım kolaylığıyla viral başarıya ulaşmanızı ve takipçilerinizin sürekli aklında kalmanızı sağlar.

Kısa video formatındaki videolar en başarılı sosyal medya pazarlama taktikleri arasında yer alıyor. Bu videoların, genellikle bol bütçeli dev markalara daha uygun olduğu düşünülüyor. Fakat, düşük bütçeyle yaratıcı kısa video çekmeyi başaran şirketler, oldukça iyi sonuçlar elde ediyor.

Aşağıda göreceğiniz yöntemlerin, hedef kitlenizin dikkatini çekecek yaratıcı kısa videolar oluşturmanıza yardımcı olacağını düşünüyoruz.


Neden kısa video?

Video denildiğinde akla ilk gelen platform YouTube olsa da video içerikleri için kullanabileceğiniz birçok platform var. Instagram ilk video fragmanını yayınladıktan kısa bir süre sonra pazarlamacılar ve işletme sahipleri kısa videonun gücünü fark etti. Üstelik bu sefer paylaşımı çok daha kolay bir yöntemle. O zamandan beri markalar çok sayıda yaratıcı kısa video üretti.

 

Yaratıcı kısa videolar farklı platformların farklı format alternatiflerinde servis edilebiliyor: 6 saniyelik Vinevideoları, 15 saniyelik Instagram videoları, 2-3 dakikalık Facebook videoları ve Google+ videoları… Bunlara ek olarak da Linkedin’in Pinterest’e aktarılabilen profesyonel portfolio videolarını da sayabiliriz.

Yaratıcı kısa videolar ile sosyal medya iletişimi yapmanın avantajları arasında hızlı fark ediliyor olmasının büyük etkisi var. Bu videoların daha  fazla dikkat çekmesi için aşağıdaki konulara dikkat etmenizde fayda var.


1. Nasıl yapılacağını gösterin

Takipçilerinize yaşadıkları sorunlardan nasıl kurtulacağını veya ürününüzü nasıl kullanabileceğinigösterebilirsiniz. Kısa video içeriği üretme konusunda en popüler ve en basit yöntemlerden biri budur. Örneğin, Instagram’da çok sayıda sadık takipçiye sahip Video Meals, sağlıklı bir yemek hazırlamının püf noktalarını adım adım anlatan videolar paylaşıyor. Bu kısa videolar sayesinde Video Meals hem trafiğini artırıyor hem de bilinirliğini.

Pic Play Tool gibi bir araç, çok kolay bir şekilde harika videolar üretmenize yardımcı olabilir. Kısa video üretmenin zorluklarından biri, mesajınızı basit bir versiyona indirgemektir. Bu nedenle 6 saniyede derdini anlatan bir video üreterek büyük ilgi toplayabilirsiniz.


2. Bir etkinliği sergileyin

Takvimlerde günü yaklaşan popüler bir etkinlik ya da kutlama görüyorsanız ilgi çekici bir video için elinizde mükemmel bir malzeme var demektir. Sektörünüzle ilgilinen kişilerle bu etkinliklerden kısacık videolar göstererek dikkat çekebilirsiniz.

 


3. Becerilerinize vurgu yapın

Zach King Vine ve Instagram’da müthiş bir başarıya ulaştı. Bu başarısını günlük olaylara özel bir efekt ekleyerek elde etti. Videoları kısa ve ilgi çekici. Birini izleyen diğerlerini de izlemekten kendini alamıyor.Yalnızca eğlence odaklı olmayan videoları aynı zamanda film teknikleri ve özel efektler üzerine olan işine de vurgu yapıyor. İnsanlar görmeden inanmıyor. Bu nedenle hedef kitlenize neler yapabildiğinizi ve bunun onlara yararını anlatan videolar sunun.

4. Yeni bir ürünü tanıtın

Ürünlerinizi tanıtmak için videolarınızın abartılı ölçüde reklam kokması gerekmiyor. Hedef kitlenizin mizah anlayışına uygun videolarla istediğiniz ilgiyi üzerinizde toplayabilirsiniz.

Videonuzun ürün değil, kullanıcı odaklı olmasına özen gösterin. Örneğin, en son çıkan ürününüzü bir videoda tanıtın. Yalnızca eğlenceli ve yaratıcı olmasının dışında her şeyi ilk öğrenen olmak isteyenlerin dikkatini çekeceğinizden emin olabilirsiniz.


5. Kamera arkası görüntüleri kullanın

Hazırlayacağınız kısa bir videoyla kapalı kapılar ardında neler olduğunu takipçilerinize gösterin. İşin perde arkasını görmek hemen herkesin ilgisini çeker. Constant Contact şirkette olanları sık sık takipçileriyle paylaşıyor. Ekibin ne kadar keyifli bir şekilde çalıştığını gururla sunuyor.

Siz de ofisinizde ya da katıldığınız bir etkinlikte çekeceğiniz bir video ile işinizin eğlenceli yanını gösterebilir ve takipçilerinizi bu eğlencenin bir parçası haline getirebilirsiniz.timthumbhttp://www.dijitalajanslar.com/yaratici-kisa-videolar/