benevolent_case-study2

Tüm ünlü firmaların kendine özgü ilerledikleri tutarlı bir çizgi vardır. Örneğin Apple firması piyasa ilk ürününü çıkardığından beri aynı çizgi üzerinde tutarlılıkla ilerlemiş ve kendine oldukça tutarlı bir kurumsal kimlik tasarımı yapmıştır.
Kurumsal kimlik grafik tasarım ile başlar. Isırılmış elma işaretini nerede görsek bu işaretin Apple‘ı temsil ettiğini çok iyi biliriz.
Bu da başarılı bir kurumsal kimlik çalışmasının ve başarılı bir pazarlamanın en önemli ispatıdır.
Logo tasarımı firmayı bundan sonra yansıtacak olan simge olması sebebi ile firma açısından oldukça önemlidir.
Logo firmanın felsefesini, yansıtmalı isminin geçmediği yer de dahi insanlara o ismi anımsatmalıdır.
Bu konuda başarılı olan firmaların arasında Apple, garanti bankası , Vakko , Lacoste gibi ünlü firmaları sayabiliriz. Bu firmalar köklü firmalar olması sebebi ile ve sürekli aynı çizgide ilerlemeleri sebebi ile logolarıyla da tanına bilmektedirler.
Yeni bir firma açacak olan yöneticilere aynı sektörde bulunan ve rakip olan firmadan uzak bir konsept ve kurumsal kimlik çalışması yürütmeleri önerilir.
Örneğin Apple ve Samsung gibi hedef kitleleri ve ürünleri benzer olan firmalar birbirlerinden bir adım öne geçmeye çalışırlar.
Bu durumda daha geri de kalmış olan Samsung ’un  kurumsal kimlik alanında yaptığı çalışmaları suçlayabiliriz. İlk aşamada da Apple ile oldukça yakın yürüttüğü reklam çalışmaları markayı diğer marka ile bütünleştirir ve üstte olan alttakini siler.