training001

Son yıllarda kurumsal kimlik tasarımı ve kurumlara özel konsept çalımaları özellikle tanınmış firmalar arasında oldukça popüler olmuştur. her firmanın kendi özgün bir çizgisi vardır. Kurumsal kimlik bu çizginin müşterilere yansıtılan yüzüne verilen isimdir. Başarılı ve iyi çalışılmış bir kurumsal kimlik çalışması firmanın doğru müşteri kitlesine ulaşmasını sağlar ve bu şekilde firma yükselişe geçebilir.

Aksi taktirde firma hedef müşteri kitlesine ulaşamaz ve gelişim aşamasında aksaklıklar yaşar. Reklam kampanyalarının yanlış müşteri kitlesine hitap etmesi oldukça kötü sonuçlar doğurur. Buna en güzel örnek Apple firmasıdır. Firma baştan beri sabit ve tutarlı bir kurumsal kimlik üzerinde devam etmektedir. Hitap ettiği müşteri kitlesi firmanın açıldığı tarihten bu yana hiç değişmemiştir. Bir markada tutarlılık müşterilerin aradığı en önemli özelliktir.

Markanın ürünlerinin tutarlı ve kaliteli olması müşterileri bu markaya bağlar. Müşterilere markaya bağlayan bir diğer etken ise kurumsal kimlik tasarımının , grafik tasarım sürecinde oluşturulan logo tasarımıdır. Bu tasarım markayı her yerde yansıtacağı , markanın isminin dahi geçmediği yerlerde markayı temsil edeceği için oldukça önemlidir.
Yine Apple firmasından örnek verirsek. Apple’ın hiç bir ürünün de Apple isminin yazmadığını görürüz. Ürünlerde sadece elma logosu yer alır. Bu da müşterilerin kafasında logonun firmanın ismi yeterinde temsil ettiğini göstermektedir. Apple firması kurulduğu ilk gğnden beri kurumsal kimliğine oldukça özen göstermiştir.