resized_10818723_4

Günümüzde milyonlarca farklı vizyona sahip firma vardır. Bu firmalar arasında aynı sektörde olanlar her zaman bir yarış içinde olurlar. Bu yarışta bir adım öne geçmek için ürünlerinizin kaliteli olması tabi ki gerekir fakat bunun yanı sıra pazarlamada ürünler kadar önemlidir. Pazarlama ürünün tanıtımında ve satışında oldukça yer alır.
İyi bir kurumsal kimlik çalışması ve iyi bir reklam çalışması ürünün satışını patlatabilir. Buna en güzel örnek Apple olmuştur. Coca Cola’nın pazarlamacısını işe almak Apple’ın ilk yaptığı işlerden biri olmuştur.

Bu davranışla Apple’ın pazarlamaya ne kadar önem verdiğini görmek mümkündür henüz hiç para kazanmamış bir şirketken yüksek bir meblağı pazarlama işine yönlendirmişler ve oldukça başarılı bir reklam süreci yürütmüşlerdir. Bir diğer önemli faktör ise grafik tasarımaşamasıdır. Logo her zaman markanın isminin yanında yer alacağı ve markayı temsil edeceği için önemlidir. Hatta bazı firmalar bir süre sonra isim değil sadece logo kullanmayı seçerler. Gene Apple buna güzel bir örnektir. Özellikle ürünlerinin üzerinde sadece ısırılmış elma logosunu görürüz.
Marka ismi yazdığını görmeyiz. Bunun sebebi firmanın iyi bir kurumsal kimlik tasarımı yapmış olmasıdır.
Logo markanın tanınması için yeterli oluyorsa o firmanın çizgisi oturmuş demektir. Buna Nike’ta güzel bir örnek olabilir.
Eskiden logo ve isimi ürünlerinde beraber kullanırken, artık sadece logoyu kullanmakla yetiniyor. Doğru yapılmış bir kurumsal kimlik alışması markayı yukarı taşıyacak ve insanların aklında yer etmesini sağlayacaktır.