slide

Tüketiciler, her sektörün ve her firmanın temel faktörleri arasında ilk sırada olmaktadır. Çünkü tüketiciler olmazsa faaliyetlerin hiçbir önemi olmaz ve ‘firma’ diye bir faktör de olmaz. Yapılan rekabeti etkileyen ve daha çok körükleyen etkendir, tüketiciler.

Tüketicileri en çok ilgilendiren ve onların en çok ilgisini çeken çalışmalar elbette ki promosyonlar olmaktadır. Özendirici çalışmalar olarak da adlandırılan bu çalışmalar, daima tüketicilerin ürünlerinize olan etkiyi artırmaktadır. Bir mıknatıs gibi tüketicileri çekmenizi sağlamaktadır.

Özendirici çalışmaların sağlam ve kaliteli olması için tüm kontrollerinin yapılması gerekmektedir. Projenin her adımında muhtemel sorunları karşılayabilecek çalışmalara da yer vermek oldukça önem taşımaktadır.

Bunun için yılsonu çalışmalarında bu projelere yer verebilirsiniz.

Yılsonları yapılan toplantılarınızda, personellerinizle bir araya gelerek faaliyete geçirilebilecek mantıkta olan projeleri onaylamalısınız.

Tek başınıza karar vermemeniz bu konuda oldukça önemlidir. Çünkü ne kadar çok görüşe ve bakış açısına yer verirseniz müşteri kitleniz aynı oranda artacaktır ve daha büyük bir kitleye hitap etmiş olacaksınız.

Müşteriler her firmanın ve her çalışmanın göz bebeğidir diyebiliriz. Aslında bir işveren olsak dahi biz de birer müşteri yani tüketici olmaktayız. Bu projeleri de hazırlarken işveren olarak değil tüketici mantığıyla hazırlamak doğru olacaktır.

Onları etkileyecek projeler hazırlamalı ve kaliteli anlamda sunmanız gerekmektedir.

Yalnız şuna dikkat etmelisiniz ki; aynı sektörde rekabet halinde olduğunuz firmalarla aynı özellikte ki özendirici çalışmaları faaliyete geçirmemelisiniz.