tabtivii-astajans

Sosyal ağların televizyonu keşfetmesi ve sosyal medya reytinglerinin TV yayıncıları için artık vazgeçilmez bir ölçümleme aracı olmasıyla sosyal TV yani ikinci ekran kavramı hayatımıza girdi. Sosyal TV kavramından yola çıkan yeni bir girişim olanTabtivi de kullanıcıların TV izlerken diğer insanlarla sosyalleşmesini sağlayan bir uygulama olarak dikkatleri çekiyor.

App Store’dan ücretsiz olarak indirilebilen bir uygulama olan Tabtivi ile izlediğiniz programlara check in yapabiliyor, yorumlarınızı yazabiliyor; isterseniz arkadaşlarınızı etiketleyerekFacebook ve Twitter‘da izlediğiniz programı paylaşabiliyorsunuz. Eski adıyla Get Glue, şimdiki adıyla TVTag’e bu açıdan benzeyen Tabtivi, böylelikle kullanıcının takipçilerini de programı izlemeye teşvik ediyor.

Ayrıca “Keşfet” butonu ile kategorilere göz atıp yeni izlemeye başlayacağınız programı seçme konusunda da size yardımcı olan Tabtivi, takip ettiğiniz programlar hakkında bilgi desteği sağlıyor. Takip ettiğiniz programların yayın saatiyle ilgili bildirimlerin de gönderildiği Tabtivi, böylelikle işe güce dalıp sevdiğiniz programı kaçırmamanızı sağlıyor.

TV’de en çok check-in yapılan programı da bildiren uygulama sayesinde sosyal reytingleri takip etmek de kolaylaşıyor. Böylelikle güncel reytingleri ölçümlemelerini eş zamanlı olarak öğrenmek de mümkün oluyor.

Burak Ohrili ve Fatoş Durmuş’un kurucusu olduğu Tabtivi’nin gelecek planlarında çeşitli yabancı dil seçenekleriyle yurtdışına açılmak ve TV kanalları için API uygulamasını sunarak TV kanallarının kendi sayfalarını açmaları için de çalışmalar yapmak var.

14.876 check in yapılıp 1283 hashtag oluşturulan Tabtivi’de 21.813 TV programı yer alıyor. Şimdiye kadar en çok check in alan TV programının “Medcezir”, en çok check in yapılan TV harici programın ise “Breaking Bad” olduğu bilgisine ulaştığımız Tabtivi’yi indirmek için buraya tıklayabilirsiniz.