mensualslider

Günlük hayatımız da farkında bile olmadan bir çok marka ile iletişime geçiyoruz. Bu markaların farklı kurumsal kimlik tasarımlarına sahip olmaları markaları bilinç altımızın kendisinin ayırmasını sağlar. Reklamlar ve grafik tasarım sürecinde ortaya çıkan farklı konseptler ve logolar ile her firma kendine özgü bir çizgide ilerler. Telefon operatörlerinden bunu çok güzel örnekleyebiliriz. Örneğin Avea genellikle öğrencilere hitap eder, kurumsal kimlik tasarımını bu yönde yürütür ve müşteri potansiyelinin bilincinde olarak kampanyalarını çoğunlukla öğrenciler üzerine yapar.

Fakat Turkcell daha çok iş adamlarına hitap eden bir kurumsal kimlik çalışması yürütür ve bunun üzerine odaklanan kampanyaları daha fazladır. Bu iki firmanın uyguladığı apayrı iki kurumsal kimlik tasarımı çalışması ,  kullandıkları farklı renk konseptleri oldukça doğru bir yaklaşımdır.
Fakat Vodofone isimli firmanın da kırımızı rengi seçmesi benim görüşüme göre yanlış bir yaklaşım olmuştur. Birbirine rakip ve aynı kulvar içinde yarışan firmaların farklı renk konseptleri kullanmaları gerekir.
Bu müşterilerin firmaları daha rahat ayırt edebilmelerini sağlar. Yeni kurulan bir firmanın pazardaki diğer firmaları araştırması ve farklı bir konsept ile pazara girmesi gerekir.

Bu firmayı daha belirgin bir hale getirecektir. Bu durumda Vodofone ile Avea firmasının kullandıkları benzer renkler bu bağlamda düşünürsek müşteriler için olumsuz bir tutum gösterir. Örneğin yeşil rengi ve doğal bir konsepti tercih edebilirdi. Bu tabi ki firmanın kendi tasarım ekibinin karar verdiği bir durum.