timthumb

Tasarımda font seçimi ve tipografi, sürecin sonunda ortaya çıkacak işin ne kadar dikkat çekeceğini ve mesajın ne kadar doğru iletildiğini belirler.

İş iyi bir tasarıma gelince renkten yerleşime, imajlardan puntoya birçok detay söz konusu oluyor. Yeni bir tasarımın başarılı olmasında tipografinin üstlendiği kritik rol bazen göz ardı edilebiliyor. Birçok seçenek arasından doğru font seçimi tasarımcılar için zaman zaman zorlayıcı bir hal alıyor. Yine de tasarımda font seçimi hakkında sahip olacağınız bazı temel bilgiler işinizi kolaylaştırabilir.

Eğer font seçimi ve bir font üzerinde ufak tefek değişiklikler yaparak tasarımınızı zenginleştirmenin temel yolları konusunda biraz ipucu isterseniz, aşağıdaki tasarımda font seçimi ve tipografi örnekleri tam size göre!


1. Metninizi farklı kutucuklar içine yerleştirerek ayırın.

Tasarımcılar, çalışmalarının en başında genellikle tek bir kutucuk kullanıyor ve bütün metni aynı font ve boşluklarla yerleştiriyor. Ancak tek tip fontlar ve boşluklar hedef kitlenizin dikkatini çekmede yeterli olmayacaktır.

Bunun yerine, metninizi bölümlere ayırmayı deneyin. Böylece fontlarla, puntolarla ve renklerle oynayarak tasarımınızı daha eğlenceli bir hale getirebilirsiniz.

2. Fontunuzun yerleşimi ve hizalaması konusuna önem verin.

Tasarımlarınızda metni yerleştirirken tüm kutuların aynı yöne hizalandığından emin olun. Genellikle sağa, sola ve ortaya hizalamadan biri tercih edilir.

Aşağıda Lululemon Athletica’nın Facebook sayfasında kullandığı iki farklı seçeneği görebilirsiniz. İlk örnekteki blog makalesi için hazırlanan bir kapak ve sola hizalanmış. İkinci örnekte ise kutucuk ortada kullanılmış. İki örnekte de metin arkaplan imajına uygun şekilde yerleştirilmiş. İmaj boşlukları metnin yerleşimine karar verirken göz önünde bulundurmanız gereken önemli faktörler arasında yer alıyor.

3. Markanızın karakteriyle font tarzının uyumlu olması gerekiyor.

Tasarımınız ya da markanız için uygun font seçimi dikkatle ve iyi düşünülerek yapmalısınız. Fontun, aşağıdaki örneklerde de görebileceğiniz gibi markanızın karakterini ve ruhunu yansıtması gerektiğini unutmayın.

Benefit Cosmetics Facebook grafikleri için feminen bir font tercih ederken Lynx daha maskülen ve geometrik bir font kullanmış.

4. Metnin okunaklı olduğundan emin olun.

Okunaklı bir font seçimi, özellikle uzun metinler kullanıyorsanız çok büyük önem taşıyor. Sunumlarda, blog yazılarınızda uzun metinlerin kolayca ve hızla okunabilmesi gerekiyor.

Okuyucunun gözlerini yoracağı için karmaşık fontlardan ya da büyük harflerle yazılmış upuzun metinlerden kaçının. Okunabilirlik açısından başarılı ve başarısız font seçimini aşağıdaki örnekler çok net bir şekilde anlatıyor.

5. Farklı punto kullanımıyla tasarımınızı zenginleştirin. 

Farklı puntolar kullanarak tipografik hiyerarşi yaratabilir ve vurgu yapmak istediğiniz kısmı ön plana çıkarabilirsiniz. İnsanlar doğal olarak büyük ve dominant elementleri ilk önce görür. Bu nedenle ana başlığınız için en büyük, alt başlığınız için küçük ve gövde içinse en küçük puntoyu kullanın.

6. Tüm metni büyük harflerle yazmayı deneyin.

Tasarımda bulunan metin genellikle düz cümlelerde olduğu gibi ilk kelime büyük, diğerleri ise küçük harflerle yazılmış şekilde karşımıza çıkıyor. Ancak, metniniz çok uzun değilse tamamını büyük harflerle yazarak güçlü ve modern bir tasarıma ulaşabilir, daha büyük bir etki yaratabilirsiniz.

Nike bu tekniği kullarak oluşturduğu sloganını Facebook sayfasında kullarak başarılı bir örnek teşkil ediyor.

7. Harf boşluklarından faydalanın.

Kelime boşlukları Canva’da manuel olarak artırılabiliyor ve azaltılabiliyor. Bu boşluğu artırarak tipografinizin nefes almasını sağlayabilir ya da azaltarak yoğun bir tasarım elde edebilirsiniz.

Kelime boşlukları ayrıca farklı uzunluklarda metnin aynı genişlikte kullanılabilmesini sağlar. Böylece dahasimetrik satırlar elde edebilir ve grafiğinize daha dengeli bir tarz katabilirsiniz.

8. Farklı fontları bir arada kullanın.

Birbiriyle uyumlu fontları bir araya getirebilmek tasarımda en önemli yeteneklerden biridir. Birlikte kullanıldığında farklı fontlar farklı etki yaratır.

Örneğin, aşağıdaki örnekte dekoratif bir font olan “Sunshine” ile geometrik sans serif font olan “The Bright Side” birlikte kullanılarak birbirini çok başarılı bir şekilde dengeliyor.

9. Metninizi kolayca görülecek şekilde yerleştirin.

Temiz ve açık alanlar metninizi yerleştirmeniz için idealdir. Havaiana’nın göz alıcı tasarımı bu konuyu yeterince iyi açıklıyor.

10. Metni mümkün olduğunca kısaltın.

Tasarımınızı planlarken vermeniz gereken mesajı en kısa şekilde ifade etmeye çalışın. Bir cümlenin anlamını kaybetmeden, kısaltmanın birçok yolu var.

Tasarım yalnızca görüntü değil nasıl iletişim kurduğunuzla da ilgilidir. Örneğin, aşağıdaki örnekte gördüğümüz minik bir Twitter ikonu bize Twitter ile ilgili bir şeyler olduğunu haber veriyor.

Sonuç

Fontlar tasarımın her alanında çok önemli bir yer tutar. Facebook pazarlama grafiklerinden sanatçıların albüm kapaklarına her  yerde tipografiyle karşılaşmamız mümkün. Bu nedenle tasarımcıların font seçimi ve tipografi ile ilgili olarak kendini geliştirmesi büyük önem taşıyor. Tasarımlarınıza uygulayacağınız ufacık detaylar bile gözleri pazarlama ve branding konusunda markanızın üzerine çevirebilir.

timthumbhttp://www.dijitalajanslar.com/tasarimda-font-secimi-tipografi-ornekleri/