RS-171114-online-reklam-dunyasi-800x500

Tasarım olgusu hayatımızın her anında, her yerinde var olan bir olgudur. Fakat çoğu zaman kullandığımız ürünlerin uzun bir tasarım sonucu ortaya çıktığını unutur yada fark etmeyiz. En basit örnek her gün elimizde olan telefonlarımız. Bu telefonlar ergonomik ve taşınabilir olabilmesi için aylarca süren tasarım aşamalarından geçerler. Sadece teknolojik me mekanik çözümler yeterli değildir. Müşterileri kazanabilmek için tasarımsal çözümlerde gerekir. Örneğin Apple markası pazara girdiğinde bize yep yeni bir tasarım alternatifi sundu.

Sadelik ve incelik. 18. Yüzyılda bir marka böyle bir tasarım ile ortaya çıksa kimse dikkat etmezdi. Bunun sebebi o çağlarda süs ve fazlalık daha ön plandaydı. Fakat günümüzde ne kadar az o kadar iyi kavramı ile yaşıyoruz. Bunun sebebi ise sürekli hareket halinde olmamız. Bu sebeple ürün tasarımlarında öncelikle taşınabilirlik aranıyor.
Tasarım olguları arasında günümüzde en fazla ön plana çıkan sektör kurumsal kimlik tasarımı sektörü. Kurumsal kimlik tasarımı dediğimiz olgu aslında yüzyıllardır hayatımızda var olan fakat isimlendirmediğimiz bir olgudur.

Markaların , halka tanıtmak için tasarladıkları bir yüz diyebiliriz. Reklamlarda gördüğümüz, afişlerde gördüğümüz marka tasarımları grafik tasarım ile birlikte bir kurumsal kimlik tasarımı çalışması sonucudur. Kurumsal kimlik tasarımındaki amaç markaya özgün bir kimlik kazandırmaktır. Bu sayede müşteriler markayı tanıyabilir ve diğer markalardan kolayca ayırt edebilir. Bu da satışların artmasını sağlar.