sosyal-crm-sosyal-medya-yonetimi

Sosyal medya yöneticileri kontrol listeleri ile günlük, haftalık ve aylık işlerini organize ederek, iş süreçlerini verimli hale getirebilir.

Büyük, küçük, kurumsal ya da kişisel birçok marka hedef kitlelerine ulaşmak için artık sosyal medyaya büyük önem veriyor. Bu nedenle sosyal medya yöneticilerinin günlük içerik paylaşma ve raporlama işlerinin yanı sıra birçok yaratıcı ve yenilikçi fikir üretme süreçlerini de yürütmesi gerekiyor.

Sosyal medya yönetiminde marka için etkili yöntemler kullanmanız ve kendinize ait bir kontrol listesi oluşturmanız, çalışmalarınızın verimli olması açısından fayda sağlayacaktır. Günlük, haftalık ve aylık olarak takip edeceğiniz kontrol listeleri ile tüm işlerini bir araya toplayabilir ve dikkat edilmesi gereken her şey için enerji ve zamanınızı doğru yönetebilirsiniz.

Sosyal medya yöneticileri için hazırladığımız örnek kontrol listesi ile unutacağınız ya da hata yapacağınız konuları da minimuma indirebilirsiniz.

Günlük Kontrol Listesi

1. Sosyal kanallardaki mesaj ve yorumların takip edilmesi, yanıtlanması

Markanızın takipçi ve fanlarının sosyal medya paylaşımlarına yaptıkları yorumları ve gönderdiği mesajları her sabah kontrol edin ve yanıtlayın. Eğer yanıtlar için onay almanız gerekiyorsa, bunu bir an önce yapın. Gerekmiyorsa da sade ve anlaşılır cümlelerle yanıt verin. Daha önceden olası soru ve yorumlar için hazırladığınız belirli yanıtlar size yardımcı olabilir.

2. Bir önceki günün paylaşımlarının etkisinin değerlendirilmesi

Önceki günün paylaşımlarına gelen yorum ve etkileşime göz atın. Aylık değerlendirme için bu bilgileri bir kenarda tutun. Bu değerlendirme ayrıca metin yazarken ve yaratıcı içerik üretirken size yardımcı olacaktır.

3. Planlanan paylaşımların ilişkisinin değerlendirilmesi

Daha önceden planlanmış paylaşımlarınız var mı? Örneğin hava koşulları hakkında bir post planladıysanız hava durumunu kontrol edin. Planlamanızdaki herhangi bir şey o anki durum ile tamamen alakasız olabilir.

Ayrıca gündemde olan bir konu ile ilgili paylaşım yapmak isteyebilirsiniz. Örneğin o gün gerçekleşen bir futbol maçının sonucu takipçilerinizin ilgisini çekecek bir içerik olabilir.

4. Rakiplerin izlenmesi ve not alınması

Rakiplerinizin sosyal medya paylaşımlarına bir göz atmak, yaratıcı fikir üretme ve gerçek zamanlı paylaşım yapma konusunda size yardımcı olabilir. Gerçek zamanlı pazarlama için kullanılabilecek önemli bir olay varsa, bunu tespit ederek günlük içeriklerinize ekleyebilirsiniz.

5. Planlanan paylaşımların kontrol edilmesi

Hata yapmak insanın doğasında vardır. Paylaşacağınız içeriklerde bazen yazım yanlışı, bazen zamanlama hatası yapabilirsiniz. Belirli bir program doğrultusunda yapacağınız, özellikle de bazı araçlarla planlarak otomatik paylaşılacak içerikleri en az iki kez kontrol ettiğinizden emin olun.

Haftalık Kontrol Listesi

1. Bir önceki haftanın paylaşımlarının etkisinin değerlendirilmesi

Bir önceki hafta neler paylaştığınıza ve nasıl etkileşim aldığınıza bir göz atın. Böylece geliştirilmesi gereken konuları da görebilirsiniz. Doğru ya da yanlışları değerlendirerek, paylaşımlarınızı bu doğrultuda elden geçirin.

2. Analizlerin değerlendirilmesi

Stratejik hedeflerinize ayak uydurarak ilerlediğinizden emin olmak için KPI’lara bir göz atın. Bir konuda eksik kalmışsanız, stratejinizi yeniden değerlendirin ve değiştirin.

Eğer bir kampanya sürecindeyseniz analizleri daha sık değerlendirmenizi öneririz.

3. Haftalık konu ve görevlerin ekip ile birlikte değerlendirilmesi

Bir sosyal medya ajansında çalışıyorsanız, marka ile ilgili ekip ve marka tarafındaki yöneticiler ile gelecek haftanın planlamasını değerlendirin. Marka tarafında çalışıyorsanız, sosyal medya ve pazarlamadan sorumlu ekip ile bir araya gelin.

Haftalık konu ve görevlerin görüşülerek planlaması kolektif bir çalışma ile daha başarılı olacaktır. Ekip ile aynı odada bir araya gelmek ve fikir alışverişi yapmak, çalışmalarınızı daha dinamik hale getirir. Ayrıca iyi bir sosyal medya ekibi uyumlu hareket etmelidir.

4. Yeni gelişmeler için gündemin takip edilmesi

Büyük etkileşim beklediğiniz bir kampanya planlıyorsanız; önemli bir siyasi duyuru ya da yaklaşan popüler bir etkinlik paylaşımlarınıza gölge düşürebilir. Haftaya tüm olasılıklara hazırlanmış olarak başlayın. Başarılı olmak istiyorsanız, çevik olmalısınız.

5. Çalışanları motive etme

Çalışanları haftalık olarak başarı için motive etmek başarılı sonuçlar verir. Onlarla iletişim ve paylaşım içinde olun, unutulmaması gereken konuları hatırlatın. Motivasyon için örneğin haftalık puanlama sistemi oluşturabilir ve isteğe bağlıolarak ödül verebilirsiniz. Bu, insanları katılım sağlamaya teşvik eder. Başarıya inanan çalışanlar başarılı sonuçlar elde edecektir.

Artık kontrol listeniz hazır. Bu listeyi kendi markalarınıza ve çalışmalarınıza göre biçimlendirebilir; farklı konular ekleyebilir ya da işinize yaramayacak olanları çıkarabilirsiniz.

http://www.dijitalajanslar.com/sosyal-medya-yoneticileri-icin-kontrol-listesi/