sosyal-medya-640x401

Sosyal medya platformu, kişilerin ortak aktiviteleri ya da ilgi alanları gibi hususlarda birbirleriyle iletişim kurarak sosyalleşmelerini sağlayan internet ve mobil servisleri üzerinde çalışan platform yazılımı olmaktadır.

Kullanıcıların içeriğinin, bireyin bizzat kendisi tarafından paylaşıldığı ve yayınlandığı çeşitli tüm platformların genel adı olmaktadır.

Bu platforma yalnızca bilgisayar gibi ortamlardan değil mobilden de mobil sitelere giriş yapabilirsiniz.

Bu platform üzerinde çok çeşitli yaşam, hobi, ilgi alanları, bilgi, eğlence, yorum ve içerik, interaktif, mesajlaşma, etkinlik paylaşımı yapılabilecek servisler geliştirebilir özellikte olmaktadır. sosyal medya platformları üzerinde sınırsız internet servisi ve mobil servis açılabilmektedir.

Bununla beraber platform sahibine tüm servislerinin içeriklerini yönetme fırsatı da tanımaktadır. Galeriler ve içerikler hem paylaşıma hem de satışa açılabilirler. Sosyal platform üzerinde oluşabilecek ‘vertical’ ya da ‘horizontal’ sosyal ağlar, marka veya sektör esaslı reklam fırsatı tanımaktadır.

Günümüzde ise sosyal platform servisleri markaların en sık tercih ettikleri reklam kanalı olmanın özelliğini de barındırmaktadır.

Mobil site internet kullanımının gün geçtikçe yaygın hale gelmesi de sosyal platform servislerinin de mobilize olmasını sağlamaktadır. Gelişen uygulamalar, sosyal platformlara kolayca uyum sağlayabilmektedir.

Özellikleri ise; erişilebilirlik, programlana bilirlik, ölçeklenebilirlik ve dinamiklik olmaktadır. Erişilebilirlik, sosyal içeriğe internet üzerinden her zaman erişilir.

Programlana bilirlik, her platformun kendine özel standartları kullanan uygulama geliştirme ara yüzü vardır.

Ölçeklenebilirlik, bu araçların kullanıcı sayısı milyonlara ulaşsa da en baştan birçok yeni teknolojiyi sayesinde hizmet verebilir. Dinamiklik, Sosyal platformun en önemli özelliği her şeyin su gibi akıcı ve dinamik olarak güncellenmesidir.