Hand holding a Social Media 3d Sphere

Sosyal medya, ‘web 2,0’ın kullanıcıların hizmetine sunulmasıyla beraber tek yönlü bilgi paylaşımı, çift taraflı ve de eş zamanlı bilgi paylaşımına ulaşmamızı sağlayan medya sistemi olmaktadır.

Ayrıca sosyal medya; insanların internet üzerinden birbirleriyle yaptığı paylaşımların tamamına denmektedir.

Sosyal ağlar, kişilerin birbiriyle hem içerik hem de bilgi paylaşmasını sağlayan web siteleri ve uygulamalar sayesinde aradıkları ve ilgi alanlarına göre olan içeriklere ulaşılmayı sağlamaktadır.

mobil site tabanlı olan, zaman ve mekân sınırlaması yapılmadan paylaşımların ve tartışmaların gerçek olduğu bir iletişim şekli olmaktadır. Sosyal platformlar da kişiler bir araya gelir ve iletişim halinde olurlar.

Kişilere yardım eder ve yardım alır. Aynı zamanda kendi sorularınızı sorarsınız ya da cevap verirsiniz. Bu yüzden sosyal platformda resmi olmayan eğitim çeşidinden de biri olmaktadır.

Ufak gruplar arasında gerçekleşen iletişimler ve paylaşımlar giderek kullanıcı temelli içerik üretimini giderek artırmakta ve amatör içerikleri internet ortamında önemli bir yere sahiptir.

Mobil site kullanımı olan platformlarda bulunmaktadır. Aynı zamanda sosyal platform ‘kullanıcıların ürettiği içerik’ ve ‘müşterilerin ürettiği medya’ unsurları da meydana gelmektedir.

Bu özelliğiyle de ticari planda bulunan anlamını kazanmış olmaktadır. Telekomünikasyon, teknoloji, sosyal iletişimin görseller, ses dosyaları ve kelime yoluyla sağlanan bir özelliğe sahip olmaktadır.

Kişiler, hikâyelerini ve de tecrübelerini bu anlamda özgürce paylaşabildiği ve iletişim kurabildiği bir alana da sahip olmaktadır.