timthumb.php

Sosyal medya bağımlılığı günümüzde psikologlar tarafından daha ciddi bir konu olarak ele alınıyor ve günlük hayata yansıyan etkileri ortaya çıkarılıyor.

Bilgisayarınızı kapatırken, “İstediğim zaman kurtulabilirim” diye söylendiğinizi duyar gibiyiz. Ama bilgisayarınızı kapattıktan sadece birkaç saniye sonra eliniz mutlaka cep telefonunuzdaki Facebook uygulamasına gidiyor olabilir. Yoksa yanılıyor muyuz?

Bazen Facebook bildirimlerinizi kontrol ederken çevrenizdekilerin size sorduğu soruları duyamazsınız. Hayat, size sunulan sanal dünyanın arkasında, bulanık bir şekilde akmaya devam eder.

Birkaç yıl önce, sosyal medya bağımlılığının gerçek olup olmadığını tartışılıyordu. Şimdilerde cevabın netleştiğine dair görüşler var. Evet, artık itiraf etmemiz gerekiyor; sosyal medya bağımlılığı diye bir şey var.

Biraz sonra bir sosyal medya bağımlısı olup olmadığınızı öğrenebilirsiniz. Ama öncesinde, sizinle birkaç basit gerçeği paylaşmakta yarar görüyoruz.

Sosyal medya bağımlısı mısınız?

Daha önce yapılan çalışmalarda insanların, bir yılın tam bir ayını aralıksız olarak sosyal medyaya zaman harcadıklarını  gösteriyor. Çalışmaya katılanlar, elbette bundan gurur duymuyor ama hemen kendinizi yargılama hissine kapılmayın.

Bu tamamen sizin sizin suçunuz değil. Durumunuzu güncellemek bir bakıma içgüdüsel bir olgu. Sosyal medya platformları size kanca takıyor. Bildirimler gibi dış tetikleyicileri, uygulamanın içerisine yerleştirip kullanıyorlar ve siz de kullanıcı olarak ne kadar çok bildiriminiz varsa o kadar ödüllendirilmiş hissediyorsunuz.

Böylece sosyal medya platformları, hızlı bir şekilde zihninizi ateş çemberi altına alarak, san sıkıntısını hafifletici bir uğraş görüntüsüne ulaşıyorlar. Ve bu görüntüyü kırmak gerçekten zor.

İnternet bağımlılığı, aslında daha geniş kapsamda incelenmiş bir konudur. Ne kadar geniş kapsamda incelenmiş olursa olsun, bu çalışmaların içerisinde ‘sosyal medya bağımlılığı’ oldukça büyük bir yer alamadı. Ancak son yıllarda, sosyal düşkünlüğümüz araştırmacıların dikkatini çekmiş olsa gerek, araştırmalar oldukça fazlalaştı.

2014 yılında Albany Üniversitesi’nin yaptığı araştırmaların %10′unu kapsayan, ‘düzensiz sosyal ağ kullanımı’ dizisi raporunda, uzun süre sosyal medyadan uzak kalan bağımlıların sinirlenme katsayılarında artış gözlendi.

http://www.dijitalajanslar.com/sosyal-medya-bagimliligindan-kurtulmak/