timthumb.php

Küresel dijital pazarlama derneği SoDa, The Soda Report Vol 1 2015 kapsamında Digital Outlook Study’yi yayınladı.

Dijital ajanslar ve prodüksiyon çalışanlarının sesi olan SoDa, The Soda Report Vol 1 2015 kapsamında Digital Outlook Study’yi yayınladı. Econsultancy tarafından yönetilen araştırma, dijital ajansların 2015’te karşı karşıya olduğu temel meseleleri ele alıyor.

Çalışma genel olarak 2015’te dijital ajansların karşılaştığı in-house ajansların ve in-house çalışmaların artışı, programlamaya dayalı platformların kullanılmaya başlanması ve dijitalin metalaştırılması üzerinde duruyor. Geçtiğimiz yıla oranla iki kat artarak %27’ye ulaşan kurum-içi (in-house) dijital çalışmalarajansların karşı karşıya olduğu en büyük sorun.

Reklam verenler ajanslarla çalışmaya devam ediyor olsalar da ellerindeki ajans listesini kısaltıyor. Geçtiğimiz yıl 4 ve daha fazla ajansla çalışan markaların sayısı %21 iken bu oran 2015 yılınde %12’ye düşmüş durumda.

Araştırma sorularına cevap verenlerin sadece %38’i web sitesi geliştirme, uygulama geliştirme ve dijital kampanya üretimi gibi dijital çalışmalardaki hızlı metalaşmayı şirketleri için ciddi bir problem olarak görüyor. Yine de ajanslar beklentileri konusunda iyimserliğini sürdürüyor.

Araştırmaya katkı yapan ajansların %80’i dijital pazarlamanın pozitif bir gidişat sergilediğini düşünüyor. %76’sı, geçen yıla göre %10 artışla, dijital ajansların ilk tercih edilecek ajanslar olması olasılığının arttığını söylüyor. Araştırma reklam verenlerin dijitale büyük oranda yatırım yaptığını ortaya koyuyor. Yine de dijitale yapılan yatırım reklam verenlerin kampanya bütçelerinin gerisinde kalıyor.

Digital Outlook Study’ye göre kullanıcı merkezli tasarım, yeni geliştirilen teknoloji ve trendlerde olduğu gibi ürün geliştirme alanlarındaki büyüme hem ajanslar hem de müşteriler için ilk sıralarda yer alıyor.

http://www.dijitalajanslar.com/soda-digital-report-2015/