sirket-butcesi-nasil-hazirlanir_646x340

Şirket kültürü insanların 7/24 şirkette kalmadan sorunları giderebilmesine ya da beklenmedik anlarda çalışanların doğru adımı atmasına yardımcı olur.

Şirket kültürü en genel anlamıyla değerlerin bütünü ve çalışanların “burada işler böyle yürür” dediği şeydir. Bu kültür bilinçli ve mantıklı bir şekilde oluşturulursa, ekip üyeleri alışılmamış durumların üstesinden daha kolay gelirler.

Kimse bakmazken çalışan davranışını şekillendiren bir görünmez el olarak özetleyebileceğimiz şirket kültürünü oluştururken aşağıdaki 6 madde size yardımcı olabilir.

1. Kültürün ne olmasını istediğinizle ilgili vizyonunuzu ve fikirlerinizi not edin.

Şirket kültürünüzü oluşturmadan önce ne olmasını, ne sonuç vermesini istediğinizden emin olun. Gerekirse bir ay boyunca fırsat buldukça oluşturmak istediğiniz kültür hakkında aklınıza gelenleri bir kenara not edin.

Bu aşamada çalışanların hangi değerleri içselleştirmelerini ve içselleştirilen değerlerin nasıl davranışlara dönüşmesini istediğinizi düşünmeniz gerekiyor. Ofiste zaman geçiren bir kişinin nasıl hissetmesini istediğinizi belirleyin. Çalışanlarla bu konuyu konuşabilir ve onların fikirlerini alabilirsiniz. Böylece fark etmediğiniz detayları da not edebilirsiniz.

2. Temel değerleriniz ve markanıza uyum gösteren başarıları ve davranışları değerlendirin.

Başarılı davranışların altını çizmeyi ihmal etmeyin. Başarı hikayelerini ödüllendirin. Davranışların ödüllendirilmesi istenen değere ulaşma konusunda teşvik edecektir. Zamanla küçük adımlar bir araya gelerek kültürünüzü oluşturacaktır.

Tüm şirket çalışanlarına başarı hikayelerini anlatan bir mail yazabilir ya da toplantılarda bunlara değinebilirsiniz. Akılda kalıcı hikayeler daha fazla başarıya yol açabilir. Çünkü bu şekilde insanlar istenen davranışların içselleştirilmesine yardımcı olur.

3. Derin anlamlar içerecek küçük hikayeler arayın.

Sadece başarıların altını çizmeniz gerekmiyor. Ekibinizin benimsemesini istediğiniz değerleri sembolize eden küçük hikayeleri önemseyin.

Örneğin, yaptığı işin doğru olduğundan emin olmak için iki kez kontrol eden bir kişiye teşekkür etmeyi ihmal etmeyin. Ona yaptığı işle ilgili sorular sorun ve onun hikayesini diğer ekip üyeleriyle paylaşın. Onun işine verdiği önemi takdir ettiğinizi belli etmeniz başkalarını da aynı davranışı yapmaya teşvik eder.

4. Verdiğiniz büyük kararlarla şirket değerlerini ne kadar önemsediğinizi gösterin.

Şirket değerlerinize uygun olmadığı için büyük bir müşteriyle ilişkinizi kesmeniz çalışanlarınızı şaşırtacaktır. Bu tamamen olumlu bir tepki olacak. Çünkü bu davranışınız değerlerinize verdiğiniz önemi ortaya koyacak ve çalışanlarınızın stratejik planları ve şirket kültürünü daha fazla benimsemesine yol açacak.

5. Değerlerinizi ve şirket kültürünüzü işe alım sürecinden başlamak üzere ortaya çıkarın.

İşe alım sürecinde gerçekleştirdiğiniz görüşmelerde değerlerinizden ve şirket profilinizden bahsetmeyi ihmal etmeyin. Bunun yanı sıra kendi yorumlarınız ve tavırlarınızla bu kültürü görüştüğünüz kişiye yansıtın. Görüşme sırasında değerlerinizi maddeler halinde anlatmaktansa başarı hikayelerinizi paylaşmanızı tavsiye ederiz.

6. Şirket kültürünüzü kişisel sorumluluğa dönüştürmek için uyum sağlayamayanlarla yollarınızı ayırın.

Neredeyse tüm şirketlerde hiç iz bırakmadan gelip gelen çalışanlar olmuştur. Başarılı olmadığı halde şirketinizde çalışmaya devam eden birine karşı tepkisizliğiniz diğer çalışanlar üzerinde pek olumlu sayılmayacak bir etki yaratır.

Böyle bir ortamda yüksek performans gösterme potansiyeli olan kişilerin motivasyonu düşebilir. Bu nedenle şirket kültürünüze uyum sağlamayı başaramayanlardansa uyum sağlayacak kişilerle çalışmanızı tavsiye ederiz.


Yukarıda şirket kültürünüzü gerçekleştirmenize yardımcı olacak 6 öneriye yer verdik. Çok kolay bir süreç olmasa da şirketinizin kültürünü oluşturmak ve benimsenmesini sağlamak sizi güçlendirecektir. Çünkü kültür çalışanlarınızın beklenmedik durumların kontrolünü sağlamalarına yardımcı olur.

http://www.dijitalajanslar.com/sirket-kulturu-nedir-nasil-olusturulur/