selfie-kullanarak-alisveris-donemi-basliyor-1

Mastercard ilginç bir ve bir o kadar yenilikçi yeni uygulamasını hayata geçiriyor. İnternet üzerinden yapılan alışverişlerde şifre hatırlama derdini bitirmeyi amaçlayan yenilik sayesinde parmak izi veya selfie kullanarak ödeme yapabileceksiniz.

Alışverişlerde selfie devri

Alışveriş yaparken yaşanan sıkıntılardan biri de sürekli olarak şifre kullanmaktır. Aynı zamanda şifreler başka kişilerin eline geçebilir.Mastercard, Avrupa’da 2017 yılından itibaren yeni bir sisteme kademeli olarak geçiş yapacak.

Peki yeni ödeme sistemi nasıl olacak? Kullanıcılar işlemlerini yaparken şifre yerine selfie veya parmak izlerini kullanacak. İnternet üzerinden yapılan alışverişlerde, bilgisayar, tablet ve akıllı cep telefonlarına yüklenecek bir uygulama ile tek yapmanız gereken selfie çekerek veya parmak izi okutarak kimlik doğrulamasını tamamlamak olacak.

Ödeme sistemini daha pratik hale getirecek bu sistem Hollanda, Amerika ve Kanada’da başarılı bir pilot dönemi geçirdi. Şimdiyse İngiltere, Avusturya, Belçika, Çek Cumhuriyeti, Danimarka, Finlandiya, Almanya, Macaristan, Hollanda, Norveç, İspanya ve İsveç olmak üzere 12 Avrupa şehrinde kullanılmaya başlanacak.

2017 ortalarında bu yeni uygulamanın ülkemiz için de kullanılmaya başlanması bekleniyor.

http://shiftdelete.net/selfie-kullanarak-alisveris-donemi-basliyor-75970