organizasyon-isleri

İşletme ve firmaların reklam ile gerçekleştirmek istedikleri sonuçlara ulaşmakları için düzenlenen planlı ve tanıtım çalışmalarının bütününe reklam kampanyaları adı verilir. Bu çalışmalar belirli süreler içinde ve işletmelerin ayırabildikleri belirli bütçe ile gerçekleştirilir.

Çoğunlukla tek bir reklamdan oluşmaz, reklam dizisinden oluşur. Sadece reklamları değil, promosyonlar, etkinlikler, sponsorluklar gibi çok fazla çeşitli tanıtım faaliyetlerini de kapsar. Kampanyaların ana fikirlerini ele alan bir düşüce çevresinde şekillendirilen bu çalışmalar çoğunlukla uzun bir zamana yayılır.

Reklam kampanyasının yaratılış süreci;
-Tanıtılacak ürün hakkında bilgi toparlanması ve durum değerlendirmesi yapılması
-Kampanya ile ulaşılması hedeflenen sonuçların belirlenmesi
– Uygulanacak kampanya stratejisine karar verilmesi
-Kullanılacak bütçenin belirlenmesi
-Yaratıcı çalışmalar oluşturulması
– Kampanyanın yer alacak olduğu mecraların belirlenmesi,
– Sonuçlarının değerlendirilmesi şeklinde işler.
reklam kampanyaları düzenleyecek olan işletmeler, öncelikle bazı noktalar belirlemeleri gerekir.

Reklamı yapılacak olan ürünün niteliği, durum incelemesi, varsa teknik detaylarını içeren ön bilgileri ajanslara sunarlar. Ajanslar ürün ile ilgili analizlerini yaptıktan sonra ürünün hedef kitlesini ve nasıl konumlandırılması gerektiğini belirler ve çalışmaya başlar. Bir başka önemli konuda dekupeli fotoğraf çekimidir.

Dekupe bir anlamda renk ayarlaması veya objeyi arka plandan ayırma işidir. Günümüzde artık bu sisten rağbet görmektedir. Çünkü bu sistemle objeler bağımsız bir görünüme kavuşarak, çok daha kaliteli bir görünüme sahip olmaktadır.