2

Bir firmanın ürün ya da hizmetleriyle alakalı olarak müşterilerini bilgilendirme amacı altında ürün satışlarını artırmayı hedeflediği bir organizasyondur. Pazarlamanın önemli kollarından biri olan reklam kampanyalarının son yıllarda rekabet ortamı ile had safhaya ulaştığı görülmekte. Aynı sektörde hizmet veren firmaların müşteri sayısını artırmak ve pasta payını üst noktalara taşımak adına sık sık bu yönteme başvurduklarını görüyoruz. Rakip firmalarla rekabet etmeyi kolaylaştırmasından tutun da ürün satışlarını gözle görülür ölçüde artırmasına kadar pek çok etkiyi barındırması bu aşamada firmaları kampanyalara itmektedir.

2

Reklam ajansları tarafından tasarlanıp uygulanan reklam kampanyalarının profesyonellik gerektiren bir iş olduğunu belirtmekte fayda bulunuyor. Ajans bünyesinde çalışan yaratıcı direktör, reklam metni yazarı, tasarımcılar, art direktör, halkla ilişkiler birimleri, müşteri temsilcileri gibi pek çok görev alanını kapsayan bir konu olduğundan kurumsal büyük reklam ajanslarının tercih edilmesi ortaya çıkacak kampanyaların etki süresini doğrudan etkileyebilecek faktörlerdendir. Reklam kampanyası oluşturmak isteyen firmaların reklam ajanslarında ayrıntılı sunumlar vermesi gerekmektedir. Ürün özellikleri, reklam niteliği, hitap edilen kitle ve daha pek çok konuda kapsamlı bilgilerin verilmesi ortaya çıkacak reklamın niteliğini de doğrudan etkileyecektir.

 

Fotoğrafçılık sektöründe reklam kampanyası bakımından ilgi gören dekupeli fotoğraf çekimi hizmetinin kaliteli fotoğraflar sunduğu görülmekte. Firmaların reklam organizasyonlarında kullanmak üzere arka planı şeffaf belirli formatlarda fotoğraf talep etmesi neticesinde ortaya çıkmış bir hizmet olduğu görülüyor.