reklam-filmi

Reklam filmi televizyon ekranlarında yayınlanmak için kurgulanıp çekilen filmlerdir. Tüm dünyada iletişim araçları içerisinde en fazla kişiye hitap eden ve geniş kitlelere ulaştıran televizyonlarda dizi aralarında, program aralarında yayınlanan reklamlarda amaç müşteri kitlesini artırıp  marka prestijini üst noktaya taşımaktır. Özellikle büyük şirketler tarafından tercih edilmesinin nedeni reklam bütçesinin televizyon reklamcılığında üst noktada olmasıdır. Çağın modern reklam yöntemlerinden biri olan televizyon reklamcılığının son yıllarda güzel bir noktaya taşındığını görüyoruz.

reklam-filmi

Her gün onlarca yeni reklamın kanallarda yayınlanmaya başladığını görürüz. Ortalama olarak 1 hafta ile 4 hafta arasında değişen süreler boyunca kanallarda yayınlanan reklamları gören bireylerin markaya doğrudan güvendikleri görülmektedir. Bu tür etkileri bulunan televizyon reklamcılığının ciddi anlamda tercih edildiği görülmekte. Onlarca set ekibinin günler süren çalışmasının ardından ortaya çıkan reklam filmi çekimi için ciddi bütçeler gereklidir. Bu bakımdan küçük işletmeler ve firmaların tercih edebileceği bir yöntem değildir. Özellikle büyük kanallarda reklam yayınlamak ciddi bir maliyet gerektirir. Bu tür bir durumda ister istemez küçük firmaları yoracaktır.

 

Animasyon filmi yapma işlemi de tıpkı reklam filmlerinde olduğu gibi çeşitli yöntem ve tekniklerle ortaya çıkar. Reklam türünde ortaya çıkarılan filmlerden çok daha fazla emek ve zaman isteyen bu film türünde çeşitli yöntemler tercih edilmektedir. Günümüzde eski tip yöntemlerin tercih edilmesinin yanında modern bilgisayar programları da devreye sokularak memnun edici bir aşamaya gelinmiştir. Tüm dünya genelinde hızla ilerleyen animasyon alanı ülkemizde de yeni yeni gelişmeye başlamış durumdadır.