reklam-filmi2

Televizyon ekranlarında program ve dizi aralarında seyrettiğimiz kısa reklam filmlerinin ne tür emek ve uğraşlarla ortaya çıkarıldığını biliyor musunuz? Çekim ekibinde onlarca kişinin faaliyet gösterdiği bu tarz reklam filmi çekimi işlemleri oldukça masraflı bir iştir. Özellikle televizyon ekranlarında yayınlanması nedeniyle çok yüksek kalitede ve iyi bir kurguya sahip olmalıdır. Televizyon ekranlarında reklam vermek isteyen firmaların bu konuda yeterli bütçeye ulaşabileceklerini sanmıyoruz fakat; büyük şirketlerin büyük televizyon kanalları başta olmak üzere pek çok kanalda reklamlarını yapabiliyor olduklarına günlük yaşamda sıkça şahit oluyoruz.

reklam-filmi2

Çeşitli teknik ve yöntemlerle ortaya çıkarılan reklam filmlerinin insanlardaki dürtü ve isteği harekete geçirerek alışverişe teşvik etmesi reklam yönteminin tercih edilmesine neden olmaktadır. Ürün satışlarını artırıp ismini geniş kitlelere duyurmak isteyen şirketlerinde reklam yöntemi olarak büyük bütçeler ayarlayarak televizyonda reklam vermekten kaçınmadığını görüyoruz. Televizyonda herhangi bir program ve diziyi izlerken ara verilerek reklamların yayınlanması izleyicilerin tüm dikkatinin reklama yoğunlaşmasını sağlamaktadır. Diğer tüm reklam yöntemlerinden daha etkili bir yapıya sahip olması bu anlamda tercih edilme nedenleri arasında.

 

Animasyon filmi yapma diğer türlerden biraz farklıdır. Temeli karakter çizimleri ve hareketlerine dayanır. Öncelikle kurgusu ve senaryosu hazırlanır. Karakter çizimlerine başlanır. Çiziciler oluşturdukları karakterleri hareket ettirebilmek adına aynı karakterin istenilen hareketi yapanı çizilir ve arka arkaya çekilen fotoğrafların birleştirilmesi sonucunda da cansız bir unsura hareket kazandırılır. Bu bilinen en eski yöntemdir. Günümüzde daha modern yöntemler kullanılmakta.