Reklam filmi çekimi oldukça profesyonellik gerektiren bir iştir. Ciddi bir çaba ve alt yapı gerektirir. Kameralar ve yardımcı ekipmanlar, profesyonel set ekibi gibi faktörleri içeriğinde barındırması gerekiyor. Bu bakımdan her reklam ajansının çapı bu konuda yeterli olmayabilir. Büyük reklam ajansları tarafından sunulan bu hizmetten faydalanan kurumlar genelde büyük markalar olmakta. Küçük firmaların masraflarını karşılayabileceği bir reklam unsuru değildir. Bu bakımdan büyük, markalaşmış şirketler tarafından tercih edilir.

 

Reklam filmi çekiminin ardından gösterime hazır hale getirilen formatlarda ilgili televizyon kanalına gönderilir ve gerekli prosedürler gerçekleştirilerek reklam yayına alınır. Belirli süreler boyunca kanalla anlaşan şirketler o süre boyunca reklamlarının dizi ve program aralarında yayınlanmasını sağlarlar. Çekiminden önce kurgu ve senaryosu hazırlanan reklam filmlerinin başarıya ulaşması reklam ajansının yaratıcılığına göre değişiklik göstermektedir. Bazı reklamlar vardır ki izleyiciler tekrar tekrar izler bazı reklamlar da vardır oldukça antipatiktir. İzleyicilere itici gelen unsurlara sahiptir. Her iki yönteminde reklam açısından değeri vardır. Bu bakımdan “reklamın iyisi kötüsü olmaz” şeklinde bir klişe söylenebilir.

 

Animasyon filmi yapma aşamasında da benzer süreçlerden geçilir. Farklı olarak karakter çizimleri ve hareketlendirmesi yapılır. Bu aşamada çiziciler elde edilmek istenen karakterlere hayat verebilmek adına yüzlerce hatta binlerce çizim yapmak durumundadır. Kağıt ortamına çizilmesinin ardından yaranimasyon3dımcı bilgisayar programları ile renklendirilir, kurgusu oturtulur ve hazır hale getirilir.