dijital-reklamcilik

Reklamcılık sektörünün getirileri ve dijital reklamcılık için destek alanlarının hızlı artışını değerlendirecek olursak potansiyel kitleniz neden “sizi” tercih etmeli?

Tüm dijital ajansların çalışma noktasındaki eğilimi hedef kitleyi “müşteri” profiline dönüştürmektir. Ancak taktir edersiniz ki reklam çalışması gerçekleştirmek isteyen işletmeciler sizle birlikte diğer tüm dijital ajanslar ile de iletişim kuracaktır. Peki onlardan farklı olmak ve potansiyel müşterinize diğer ajanslardan daha iyi olduğunuzu kanıtlamak adına neler yapmanız gerekir? Dikkat edilmesi gereken hususlar nelerdir?

Kalitenizi ve Güvenilirliğinizi Ortaya Koyun

Karşınızdaki birey reklamın gerekliliğinin yeterince farkında olmalıdır. Bu nedenle öncelikle her şeye en baştan başlayın ve reklam getirileri – çalışma sürecini en açık şekilde anlatın. Müşteri potansiyeli kitleniz bunu tam olarak kavradıktan sonra reklamları nasıl açtığınızı, orijinal panel sisteminizi ve markanızın güvenilirliğini ona sunun. Size gerçekten güvenebileceğini gören potansiyel kitle, çalışmak için daha istekli davranacaktır.

En Mükemmeliz Vurgusunu Siz Yapmayın

Sürekli kendinizi tanıtmak yerine karşı tarafın eksiklerini en mükemmel şekilde onlara sunun. Markada ki sorunları, web sitesi problemlerini ve kurumsal duruşlarını etkileyen tüm noktaları doğru yapım aşamaları iletin. Bırakın onlar analizleriniz ve çalışmalarınızla sizin “en mükemmel” olduğunuzu görsün. Böylelikle aldıkları dönüşler ile gerçekten etkili bir ajansla çalıştıklarının farkına varacaklardır.

Sunumlarınıza Gerçekçilik Katın

Her marka ne yazık ki sizler gibi dijital ajans jargonuna ve kelimelerine sahip olmayacaktır. Bu nedenle sunumlarınıza karşı tarafında rahatlıkla anlayabileceği eğlence ve yaratıcılık kokan dipnotlar ekleyin. Örnekler ile dijital ajans ve reklam çalışmalarını daha samimi ve belirgin bir hale getirin.

Onları Anlayın ve Anladığınızı Kanıtlayın

Potansiyel kitleniz onların isteklerini anlayacak bir ajans ile çalışmak isteyecektir. Bu nedenle karşı tarafın beklentilerini kavrayın. Bu noktada onlara nasıl yardımcı olabileceğinizi gösterin. Onların ne demek istediklerini anlayan kişilerle birlikte çalışmak isteyeceklerini unutmayın.

Tercih edilen olmak adına özellikle ilk görüşmelerin çok önemli olduğunu, güvenilir ve samimi bir dilin potansiyel müşteriyi – müşteriye dönüştürme adına ne denli büyük bir değer taşıdığını unutmayın.

http://www.digitalhaberler.com/potansiyel-musteriniz-reklamlari-icin-neden-sizi-tercih-etmeli.html