6

İşletmeler hangi ölçekte olursa olsun kuruluş amaçları içerisinde satış başarısı elde etmek yer almaktadır. Bu başarı için ilk planda prestijli bir firma profili oluşturulması gerekmektedir. Bu profili destekleyecek pek çok Kurumsal kimlik tasarımı elemanı bulunmakta bunlar arasında kurum içi ve kurum dışı kullanılan farklı materyaller bulunabilmektedir.

Kurum için araçlar içerisinde ilk planda karşımıza çıkan eleman amblem olmakta, belli standartlar çerçevesinde tasarlanan logolar farklı alanlarda tek başlarına bile firma temsili gerçekleştirebileceklerdir. Bu aşama tamamlandıktan sonra kartvizit tasarımlarında da özen ve titizlik gösterilmelidir. Piyasa içerisinde yetkili olarak bulunmadığınız her yerde bir yetkili görevi görebileceğinden firmaya özgü içerikler kartvizit tasarımlarında dikkate alınması gereken noktalar arasında yer alacaktır. Kurumsal kimlik tasarımları arasında muhasebe dokümantasyonları dahil zarf, antetli kağıt gibi aitlik oluşturacak pek çok materyal bulunmaktadır. Bu tasarımların ortaya çıkış aşamalarında tespitler yapılmalı ve yetkililerce onaylanarak tasarım çalışmaları başlatılmalıdır. Ortaya çıkan tasarımlar sunum-düzeltme aşamalarını da geçtikten sonra baskı ve uygulama aşamaları içerisinde araç ve gereçlere dönüşecektir.

Bu alanda firmalara yara sağlayabilecek farklı bir başlıkta Web sitesi tasarımı dır. Firma olarak artık her işlemin halledilebildiği net ortamında bir alan adının bulunması temsil açısından çok büyük bir açığın kapanmasına neden olabilecektir. Online ortamların sağlayabileceği avantajlarla da firma prestijine istenen oranlarda katkılar sunabilecek ve oluşan imaj ile piyasa içerisinde söz sahibi olabilme imkânı ortaya çıkacaktır.