timthumb.php

Sosyal medya hesapları için oluşturulan görsel içeriklerin paylaşılabilir olması ve etkileşim sağlaması için bazı tasarım önerileri faydalı olacaktır.

Sosyal medya ajansları, sosyal medya uzmanları ve markalar, özellikle son dönemlerde her paylaşımlarda mutlaka bir görsel, grafik ya da videoya yer veriyor. Bunun nedeni ise görselin metinden çok daha fazla dikkat çekmesi. İnsan beynini görsel içerikleri metinlerden 60 bin kat daha hızlı işliyor ve hafızada kalma oranı daha yüksek oluyor.

Eğer tasarımcı değilseniz, tasarım için ayıracak bütçeniz yoksa, paylaşılabilir içerikler üretmek zaman alıcı ve zor olabilir. Etkileyici ve paylaşılabilir içerikler hazırlamanıza yardımcı olacak yöntemlerle kısa sürede ve tasarım bütçesinden tasarruf ederek sosyal medyadaki takipçi sayınızı ve etkileşimi artırabilirsiniz.

Bu konuda faydalanabileceğiniz görsel tasarım yöntemlerini aşağıda bulabilirsiniz.


1. Çok fazla metin kullanmayın.

Sosyal medya kullanıcıları, paylaşılan içeriklere uzun uzun zaman ayırmak yerine kısaca göz atmayı ve ilgisini çekerse tıklamayı tercih ediyor. Görsellerin insanların ilgisini çekecek renkler, dokular ve şekiller barındırdığını göz önünde bulundurmak gerekiyor.

Kullanıcıların görsel olmayan metinleri geçme olasılığı daha yüksekn oluyor.

Twitter, Facebook ve Pinterest gibi sosyal ağlar için içerik hazırlarken görseli ya da görsel açıklamalarını çok fazla metinle doldurmayın.

Metinleri kolay okunabilecek ve anlaşılabilecek şekilde, görselin boş alanına yerleştirmelisiniz. Görseller üzerine sosyal paylaşım bağlantı vurgusu ekleyebilirsiniz. Bunun için WordPress Image Hover Litekullanılabilir.


2. Yüksek kaliteli stok fotoğraflar kullanın.

Sosyal medya paylaşımlarındaki görsellerin kalitesinin markanızı yansıttığını unutmayın. İnsanların çekici, kaliteli ve içeriği tamamlayan görselleri fark etme, beğenme ve onlara tıklama eğiliminde olduklarını göz önünde bulundurun. İyi bir stok fotoğraf, sadece tüketicilerin dikkatini çekmez ayrıca markanın güvenilirlik ve profesyonellik algısını da yükseltir. İnsanlar sıradan, pürüzlü ve ilgisiz görseller kullanan markalara güvenmeyecektir. Özellikle rakipler kaliteli stok fotoğraflar kullanıyorsa…

PikwizardPexelsUnsplashLife of Pix ve SplitShire gibi ücretsiz stok fotoğraf siteleri, yüksek çözünürlüklü ve kaliteli görseller sunuyor.


3. Geniş bir görsel içerik yelpazesi sunun.

Görsel içeriklerin sosyal medya fanları ile etkileşimde en büyük role sahip olduklarına şüphe yok. Ancak insanların sürekli aynı görselleri tekrar tekrar görmek istemeyeceklerdir. Çeşitlilik oluşturmak için ise şu yöntemlerden yararlanılabilir:

Bilgi görselleri:

Görseller üzerine eklenmiş ürün ve hizmet bilgileri ile marka mesajı iletilebilir ve fanlarla etkileşim artırılabilir. Ayrıca ünlü kişilerin, yazarların, hedef kitleniz üzerinde etkili olabilecek profesyonellerin sözlerini ya da hedef kitle arasında popüler olan sözleri de görsellerde kullanabilirsiniz. Kullanıcılar görselde yer alan sözlerin kendisi ile ilişkili olduğunu düşünürse paylaşmak da isteyecektir.

İnfografikler

İyi bir hikaye anlatımı tüketicilerin marka ile etkileşim kurmalarını sağlayacak en güçlü ve etkili yöntemlerden biridir. İnfografikler de hikaye anlatımını görsel olarak çekici hale getiren bir yöntemdir.
Pinterest hesabını infografiklerle etkili bir şekilde kullanan yardım derneği World Vision, marka mesajını etkili bir şekilde iletmeyi başarıyor ve takipçilerini pek çok çalışmayı desteklemeleri için içerikleri paylaşmaya teşvik ediyor.

Sosyal medya için yaratıcı içerikler üreterek daha fazla kullanıcıya erişmek tüm markaların hedefi. Daha düşük maliyetlerle paylaşılabilir görseller oluşturmak için bu yöntemlerden faydalanmanızı öneririz.

http://www.dijitalajanslar.com/paylasilabilir-gorsel-icerikler-icin-tasarim-tavsiyeleri