timthumb.php

Dijital pazarlama metrikleri, düzenli izlenip optimize edildiğinde her iş alanı için kar artışı sağlayacaktır.

Google Analytics ve benzeri inbound pazarlama araçlarını kullanan bir dijital pazarlamacı, uyguladığı kampanyaların sonuçlarını ölçümlerken üzerinde düşüneceği yüzlerce metrik vardır. Peki, nereden başlamalı? Örneğin; başlangıç için düşünülebilecek metriklerin kısa bir listesi:

- Reklamların tıklanma oranı
- Web sitesi ziyaretçi sayısı
- Web sitesi trafik kaynakları
- Dönüşüm oranları
- Dönüşüm başı maliyetler

Doğal olarak hangi metriklerin önemli olduğu ve neden izlenmesi gerektiği sorusu sorulacaktır.

İş Değeri Metriklerine Karşı Faaliyet Metrikleri

Faaliyet Metrikleri web sitesi tıklama, dönüşüm ve satış oranı gibi mevcut performansı ölçen rakamlar olarak açıklanabilir. İş Değeri ise işletmenin email abone listesi gibi gelecekte ekonomik değer sağlayacak kaynakların elde edilmesi ya da oluşturulmasıdır. Sık sık bu ikisi arasında bir değiş-tokuşun olduğunu bilmek de gerekiyor.

Örneğin; 10.000 email abonesi kazanmak için 50 bin liralık reklam harcaması yapıldığında, yeni gelen email abonelerinin o ay hiçbir şey satın almadığını varsayarsak işletmenin aylık karı 50 bin lira düşecektir. Bununla birlikte ilerleyen süreçte bu yeni aboneler sayesinde satış ve kar artışı sağlanacaktır. Faaliyet değerini düşüren bir eylem iş değerini yükseltebilmekte ya da bunun tersi olabilmektedir.

Metrikler üzerinde düşünüldüğünde, işletmenin hem kısa vadeli hem de uzun vadeli bir tabloya sahip olması için her ikisini de hesaba katmak çok önemlidir.


Yeni Potansiyel Müşterilerin Sayısı

İlk anahtar metrik, kazanılan yeni müşteriler (Lead) ya da potansiyel müşterilerin sayısıdır.

Bu metrik için şöyle bir örnek verebiliriz; bir kullanıcı Google’da işletmenizle ilgili bir kelime aratıp; Adwords reklamıza veya organik arama sonuçlarında görünen web sitesi linkinize tıklar ve sitenize gelir. Kullanıcı, sitenizdeki iletişim formunu doldurur veya işletmenizi telefonla arayarak sizinle iletişime geçer ve hizmetlerinizle ilgili bilgi almak ister. Bu kullanıcı, yeni potansiyel müşteri yani İngilizce karşılığı ile “Lead”olarak tanımlanır.

Müşteriler işletmelerin varlığını sürdürebilmeleri için birincil etkendir. Bu nedenle bu metrik çok önemlidir. Yeni gelen müşteri sayısı bugün azalmışsa, yarın da satışlar düşecektir. İşletme türüne göre potansiyel müşterilerin farklılaşması, bu nedenle her işletme için standart bir ölçümlemenin yapılamaması büyük bir zorluk olarak pazarlamacıların karşısına çıkar. Bunun için Google Analytics kullanılarak potansiyel müşteriler tanımlanabilir ve işletme hedefleri kişiselleştirilebilir.

İşletmelerin çoğunun potansiyel müşterileri yeterince yakından takip etmediklerinde yeni müşterilerin sayısının azalacağı konusunda hiçbir fikirleri yoktur. Daha doğrusu, yeni müşterilerin azaldığını günler hatta haftalar sonra, satışlar çoktan düşmüş olduğunda fark ederler.

Bu nedenle pazarlamacıların gelen müşteri sayısını günlük olarak takip etmeleri gerekir; böylece müşteri sayısının düştüğünü hemen görebilir ve aksiyona geçebilirler. Düşüşe neden olan iş bilgileri ve semantik bilgiler toplanıp yorumlanır, sorunlar giderilir, pazarlama optimizasyonu sağlanır, hatta bu şekilde satışlar eskisinden daha iyi bir düzeye getirilebilir.

2. Potansiyel Müşterilerin Satışa Dönüşüm Oranı

İzlenmesi gereken ikinci en önemli metrik, potansiyel müşterilerin satışa dönüşüm oranıdır, bu metrik İngilizcede “Conversion Rate” olarak tanımlanmaktadır. Dönüşüm oranı bir ya da birçok adımda potansiyel müşterilerin satın alan müşterilere dönüşme sürecini ölçümler.

Bu metrik için bir önceki metrikte verdiğimiz örnekten yola çıkarak; web sitenize gelen bir potansiyel müşterinin, eğer siteniz üzerinde satış gerçekleştiriyorsanız, bir ürün satın alması veya siteniz kurumsal ise, sizinle iletişime geçtikten sonra hizmet satın alması örneğini verebiliriz.

Birçok dijital pazarlama yöntemi ile potansiyel müşterileri web sitenize çekip, satışa ikna ederek, bu kişilerin dönüşmesini, yani satın alma işlemini gerçekleştirmelerini sağlarsınız. Potansiyel müşteri elde etmekten satışa kadar, dönüşüm sürecini baştan sona takip etmek bir zorunluluktur.

http://www.dijitalajanslar.com/dijital-pazarlama-metrikleri/