ofset-baski

Günümüzde yaygın olarak kullanılan baskı teknikleri arasında bulunan ofset kitap, gazete, broşür, fatura, kartvizit, karton ambalajlarının basımında kullanılan bir tekniktir. Bakıldığı zaman teknolojinin gelişmesiyle birlikte fazlasıyla gelişmiş bir şekilde karşımıza çıkan baskı tekniğinde zaman ve emek kaybı bulunmamaktadır. Doğrudan Bilgisayardan görüntünün aktarılması neticesinde baskı işleminin hızlı bir şekilde gerçekleştirilebildiği görülmektedir. Birbirinden güzel baskı işlemlerinin yapılabildiği ofset matbaacılıkta önemli bir yer edinmiştir. Bilgisayarda baskıya hazır vaziyette duran görüntüyü alüminyum bir kalıba aktarır sonrasında bu kalıp baskı makinesine takılır. Su ve yağın birbirine karışmaması prensibine bağlı kalarak baskı işlemi başlar.

 

Film, montaj gibi zaman öldürücü işlemleri devre dışı bırakarak gelişen teknoloji sayesinde doğrudan bilgisayardan baskıya çalışma mantığı ile hızlı ve güvenilir bir işlem gerçekleştirilir. Mürekkebin doğduran kauçuk vasıtasıyla kağıda aktarılması ve istenen tasarımın baskısının yapılması prensibi ile çalışan bir yöntemdir. Matbacılıkta önemli bir yeri bulunan baskı tekniğinin günümüzde vazgeçilmez bir noktaya ulaştığı gerçektir. Çift kopyalı baskı yöntemi olarak da bilindiği, düz baskı gibi terimlerle ifade edildiği görülmektedir.

 

Baskı teknikleri arasında kendinden bahsettirecek derecede gelişme gösteren ve modern dünyaya yakışır teknikler arasındaki yerini alan bir teknik olması nedeniyle hemen hemen herkes tarafından bilinir. Reklam ajanslarının da çalışmaları ile harmanlanması sonucunda ortaya harika baskılar çıkar ve insanlara ulaşır.