20120619_1217_31

Dijital baskı sistemiyle sürekli bir kıyaslama halinde olmaktadır ofset yöntemi. Arasındaki farklılıklar, benzerlikler gibi devamlı tartışılır konular açılmaktadır.

Tabela yapan firmalar da bu tartışmalı konulardan nasibini almaktadır. Kimisi de görüşlerini ve tercihlerini belli etmektedirler. Biz de sizlere bu yazımızda ofset yönteminde ortaya çıkan sorunlardan bahsedeceğiz.

Ofset baskı yöntemi mürekkep kullanımında beş temel problem kaynağı olmaktadır; ofset problemleri, yapışkanlık problemleri, emilme ve kuruma problemleri, reolojik problemler, görünüş problemleri gibi maddelere ayrılmaktadır.

Ofset yönteminde sorun, mürekkebin ofset suyuna transferi ya da kalıpta iş olmayan alanlara transferi sonucunda ortaya çıkmaktadır.

Bu durumda mürekkep merdaneleri üstünde düzgün bir film oluşmazsa blanket üstüne ya da merdaneler üstüne birikme yaptığı esnada oluşmaktadır.

Bu problemler; kirletme, renkleme, birikme ve soyulma olmaktadır.

Ofset yöntemi, su ve mürekkep dengesi üstüne kurulmuş bir baskı yöntemi olduğundan dolayı bu iki akışkan maddenin hassas bir biçimde dengede tutulması önemli olmaktadır.

Bu dengenin sağlanamadığı durumlarda direkt olarak problemler oluşmaktadır ve bu sebeple diğer baskı yöntemlerine göre ofset yönteminde daha fazla problem ortaya çıkmaktadır.

Baskı hatası demek, baskıda fire vermek demek olduğunu bilmeliyiz ve şuan ofset yönteminin ülkemizde en sık kullanılan baskı sistemi olduğunu da dikkate aldığımızda bu hatalarının minimuma indirgenmesi maalesef ki kaçınılmaz bir durum olmaktadır.

Bu sebeple her firma, baskıda yaşanabilecek hataları en az seviyede tutmak için kaliteli elemanlara sahip olması gerekmektedir.