ofsetbaskinedir

Düz baskı sistemi olarak tanımlanan ofset matbaacılıkta boyanın önce kauçuk üzerine oturması şeklinde tanımlanmıştır. En yeni teknik olarak bilinmesi nedeniyle matbacılık denince akla ilk gelen baskı türüdür. 1799 yılında bulunan litografik baskının rafine edilmiş halidir. Baskı tekniklerinin teknolojinin getirdiği olanaklar çerçevesinde akıl almaz bir şekilde geliştiği günümüzde gerek firmalar gerekse kurumlar hemen hemen her gün baskı yapmak durumunda kalmaktadır.
ofsetbaskinedirTicari faaliyetlerin devamını getirebilmesi adına reklam sektöründe sıklıkla kullanılan baskı türlerinin çeşitleri fazlasıyla tatmin edicidir. Her türlü ihtiyacı karşılayabilecek türde çeşitlerinin bulunduğu baskı tekniklerinin pek çok açıdan memnun edici olduğunu söyleyebiliriz. En yaygın kullanılan baskı tekniği olan ofset  dilimize OFF-SET kelimesinden gelmiştir. Kalitesinin her geçen yıl artarak memnun edici noktaya ulaşmasındaki en büyük etmenlerden biri de film+ montaj gibi külfetli işlemleri ortadan kaldırması olarak bilinmektedir.

 

Bilgisayardaki görüntüyü doğrudan aktararak kalıba gönderen CTP teknolojisinin kullanılması sonucu baskı işlemi daha hızlı ve daha az maliyetli bir şekilde sunulmaya başlanmıştır. Hal böyle olunca da kısa zamanda on binlerce baskı rahat bir şekilde yapılabilir bir hale gelerek insanları memnun edici bir noktaya ulaşmıştır. Su ve yağın birbirine karışmaması gerekliliği ilkesini temele alan bir baskı tekniği olduğunun da altını çizelim. Reklam ajansları sundukları hizmetlerle günümüzde bu düzeye gelmiş teknolojiyi en iyi şekilde değerlendirme noktasına erişmeyi de başarmıştır.