stampa-offset.jpg_

Ofset baskı, Amerikalı W. Rubel tarafından 1904 yılında bulunmuş olmaktadır. Genelde kağıt yüzeyine yapılan baskılarda kullanılan baskı tekniği olmaktadır.

Günümüzde ise dergi, gazete, kitap, broşür, kartvizit, karton ambalaj ya da faturaların basımı işleminde kullanılmaktadır.

Ayrıca günümüz sektöründe de bu işi yapan birçok kaliteli firma bulunmaktadır ve aynı zamanda bu firmalar dijital baskı tekniği de uygulamaktadırlar.

‘Ofset’ ismi Türkçe ’ye, İngilizce de kullanılan ‘off – set’ kelimesinden geçmiş olmaktadır. Sırayla mürekkebin dolaylı yollarla ve kauçuk yardımıyla kağıda geçmesi işlemidir.

Her türlü belirli gramajlarda olan kağıt nevi materyallerin üzerine baskı sonucu alınması mümkün olmaktadır. Aslında ofset sistemi, ‘taş baskı’ sistemine benzerlik göstermektedir. Fakat kalıp üzerindeki yükseklik farkı nedeniyle yararlanamazlar, kalıp yüzeyi düz bir şekildedir.

Yüzeyin üzerinde çok küçük olmak üzere emülsiyon tabakası kalınlığı farkı bulunur fakat bu kalınlık farkı herhangi bir görüntü oluşturmada etkili olmamaktadır.

Tabela yapan firmalar da sektörde oldukça fazladır. İstenilen renk ve boyutlarda bilgisayar üzerinde sunumlar hazırlanır. Baskıya gönderilmeden önce müşteriye bu sunumlar yapılır ve aralarından seçilen proje kabul edilerek baskıya gönderilir.

İşlemler aslında bu kadar kısa ve kolay olmamaktadır. Büyük bir dikkat gerektirir ve özverili çalışılmayı ister. Bu anlamda müşteriler, çalışacak kişilere isteklerini net ve doğru bir şekilde belirtmelidir.

Daha sonradan herhangi bir sorun çıkmaması ve vaktin boşa harcanması hem yapılan emeğe yazık eder hem de masraf oluşturur.