ofset

Tabela yapan firmalar dışında diğer baskı işi yapan firmalar da çoğunlukta olmaktadır. Bağlı oldukları sektörde teknoloji geliştikçe daha çok artış göstermektedirler.

Bu firmalar arasında seçim yapmak da oldukça zor bir hal almaktadır. Kaliteli iş çıkaran ve güvenilir marka olan firmaları seçmeniz, çıkan işin kalitesinin artmasında da önemli role sahip olmaktadır. Yapılan iş de firmayla aynı oranda kalitesi artacaktır.

Ofset baskı yöntemi, nemlendirme ve mürekkep yardımı ile yapılmaktadır. Film yüzeyinde olan tram diye adlandırılan noktaların kalıp yüzeyinde oluşan merdaneler ve grenler vasıtasıyla taşınan mürekkepler sayesinde dolmaktadır.

Dolan noktalar ise, mürekkebi başka bir kazan üzerinde bulunan ve ‘blanket’ adı verilen kauçuğun üzerine kauçuk da kâğıt üstüne transfer etmektedir. Bu baskı tekniği iki gruptan meydana gelmektedir; tabaka ofset ve rotasyon olmaktadır.

Dijital baskı tekniğinden çok ayrı noktalarda olan bu tekniği aynı zamanda bir düz baskı tekniğidir. Matbaacılık anlayışında ‘boyanın kâğıttan önce kauçuğun üzerine oturması’ anlamına gelmektedir.

Baskı teknikleri arasında en yeni olan teknik olmaktadır. Aynı zamanda 1799 yılında Alois Senefelder tarafından bulunan taş baskı tekniğinin işlenmiş biçimi olmaktadır. Taş baskı tekniği su ve yağın birbiriyle karışmaması esasına dayanmaktadır.

Basılması istenen imge, yağ esaslı bir mürekkeple yüzeyi düzenlenmiş kireçtaşı üzerine çizilmektedir. Sonraki işlemlerde de bir sünger yardımıyla su ve asit gibi maddelerden oluşan bir çözelti yüzeye uygulanmaktadır.