timthumb

İçerik nedir, neden önemlidir, pazarlaması nasıl yapılmalıdır, hangi yanlışlar kabul edilemez gibi konular birçok kişi ve marka tarafından biliniyor olsa da dijital pazarlama ile ilgili olduğunu iddia ettiği halde içerik pazarlamasının anlam ve önemini kavrayamamış insanların/markaların sayısı hiç de az değil.

Ne Tür İçeriklerde “Tık” Yok?

Paylaşılan içeriklere karşı beklenen tavır, mouse adlı aletin sol yanının mümkün olduğunca çok işlemesidir. İçerik, farklı formatlarda sunulabilir ama amaç tektir: Tıklatabilmek. Buraya kadar her şey, olması gerektiği gibi. Peki, neden bazı içerikler pek çok kişiye parmaklarını ve mouse’u tıkır tıkır kullandırtırken bazılarında “tık” olmaz? Suçlunun mouse olmadığı ortada.

Burada Birtakım Şekiller Var Ama Konu Ne?

İçerikler şekil şekil. Kimisini yaratmak için harfler yeterliyken kimisi için pikseller ya da görseller devreye girebiliyor. Bunlar güzel şeyler, çeşitlilik. Güzel olmayan şey; şekli şemali ne olursa olsun, içeriğin konusunun ne olduğunun anlaşılmaması ya da bahsedilen konunun ilgi çekici ya da faydalı olmaması.

Kişilik Bozukluğu Olan Trend İçerik

Belli dönemlerde belli içerik türleri trend olur. Viral paylaşımların da bu trend oluşumuna katkısı vardır. Ve bir süre sonra her yerde aynı dile ve biçime sahip içerikleri görmekten bıkarız.

SEO Kurbanı Kuru İçerik

Anahtar kelimeler ya da linklemeler, insanların ilgisini çeken ya da ihtiyacı olan konulara daha rahat ulaşmalarını sağlamak için var ve arama motorları bu yüzden SEO denen şeyi önemli hale getirdi. Ama ilk hedefimiz içeriğin okunmasını/izlenmesini sağlamak. Ve ne dedik, bunu da ilgi çekici ya da fayda sağlayıcı şekilde yapabiliriz. Sonuç: SEO uygulamaları metnin dilini, kurgusunu, konusunu yani asıl olayını desteklemek için kullanılmalı, metnin kendisi olmaya çalışmamalı. İnsanlar makine değil, insanların iletişim aracı algoritma değil; dil.

Yanlış Yerde Duran İçerik

İçeriğin tıklanma başarısı, kendisi kadar dağıtımındaki mecra seçimi ile de doğrudan alakalı. Doğru mecra seçimi ve zamanlama, içerik stratejisinin olmazsa çok kötü olurları arasında yer alıyor. “Bu içerik neden tıklanmadı?” sorusuna karşılık sorulacak ilk soru “İyi değil galiba?” ise ikinci soru “Yerini mi sevmedi acaba?” olmalı.

http://www.dijitalajanslar.com/ne-tur-iceriklerde-tik-yok/