music1

21 Ekim 2001. Bu tarihin müzik piyasası ve dinleyicileri için çok kritik ve önemli olduğu yadsınamaz bir gerçek. Bu tarih, Apple‘ın iPod‘un ilk jenerasyonu kullanıcılara sunduğu tarih.

O döneme kadar ve sonrasında yüzlerce farklı müzik dinleyici donanım üretildi ve geliştirildi. Hatta donanım ve teknik özellik olarak iPod serisinden daha iyi olan ürünler de piyasaya sunuldu ancak iPod serisinin çok büyük bir avantajı vardı: iTunes.

iTunes ile birlikte dijital müzik ve film sektörünün bir devrim yaşandı. Youtube’un 2006 yılında Google tarafından satın alınmasıyla birlikte online video ve müzik aktarım teknolojisinin ve kullanıcıların gelişen internet bağlantı hızlarıyla birlikte online müzik dinleme ve film seyretme oranları arttı.

Bu yazımızda ise sizlere müzik üretiminin ve klasik müzik stüdyolarının gelişen bulut ve yazılım teknolojileriyle birlikte nasıl bir değişim göstereceğini aktarmaya çalışacağım.

Online müzik ve video aktarım servisleri, parça ve albüm satışlarını geçiyor!

Nielsen‘in ABD’de yaptığı ve yayınladığı araştırma online müzik, video aktarımı ve müzik indirmeleri konusunda önemli bilgiler içeriyor. 2013′ün ilk yarısı ve 2014′ün ilk yarısının kıyaslandığı araştırmada görülen ilk sonuç online video ve müzik aktarımının2013′ün ilk yarısına göre 2014 yılında %42′lik bir artış göstererek 70 milyara ulaşmış. ABD’de 2013 yılının ilk yarısında bu sayı ise 50 milyar. 2014′ün ilk yarısındaki 70 milyarlık online aktarımının 34 milyarı müzik, 36 milyarını video oluşturuyor.

Bunun yanında dijital parça satışları 2014′ün ilk yarısında 593 milyon olarak gerçekleşmiş, geçen yılın ilk yarısıyla karşılaştırıldığında %13′lük bir düşüş olduğu gözlemleniyor. Dijital albüm satışlarının da yayıncılar ve prodüktörler için pek iç açıcı olduğunu söyleyemeyiz, 2014′ün ilk yarısında 53,8 Milyon dijital albüm satışı gerçekleşmiş geçen yılın aynı dönemine göre %11,6′lık bir düşüş gerçekleşmiş.

Araştırmaya baktığımızda online video ve müzik aktarımının %42′lik artışı oldukça dikkat çekici, bunun yanında online parça ve albüm indirmenin ortalama %12 düşüş göstermiş olması gelecek hakkında ipucu veriyor. Telif konusu önemli olmakla birlikte online ücretsiz dinlemeyle birlikte telif için farklı çözümler üretilmesi en önemlisi yeni gelir modellerinin oluşturulmasına ihtiyaç olacak.

Klasik müzik stüdyolarını neler bekliyor?

Müzik hiç şüphesiz çok kişisel bir olgu. Bir parçanın oluşturulması ve dinleyicilerle buluşturulması çok uzun bir yolculuk ve bu yolun belirli bölümlerinde ayrı ayrı profesyoneller görev alıyor. Bilgisayar donanımlarının (işlemci ve ses kartı özellikle) gelişmesiyle birlikte Logic, Ableton, Pro tools, FL Studio ve Reason gibi müzik endüstrisinde standart haline gelmiş dijital müzik çalışma istasyonları (DAW) ortaya çıktı ve her yeni versiyonunda aslında stüdyolarda kullanılan donanımlardan bir tanesini tamamiyle yazılıma aktararak stüdyolarda yeni boş alanlar açtılar. Üstelik geliştirilen yazılımlar yalnızca donanımların işlevini sonlandırmakla kalmadı aynı zamanda iş gücünü azaltmaya yönelik çalışmalar da yapıldı bunların yeni örneklerinden bir tanesi ise LANDR.