PhotoHeader_Accueil

Firmalar marka oluşumu sırasında tasarımcılardan kurumsal kimlik tasarımı desteği alırlar. Bu süreç hem marka oluşumunu hem de grafik tasarım sürecini kapsar. Bir marka oluştururken öncelikle markanın hedefi belirlenir. Örneğin bir kozmetik firması açmayı planlıyorsunuzdur ve hedefiniz 18-40 yaş arası bayanlardır. Bu durumda markanızın hedef kitlesi ve hedef çizgisi belirlenmiş olur ve markaya bu çizgiye göre bir konsept oluşturulur. Oluşturulan konsept markanın logo tasarımından ofis tasarımlarına kadar her yerde görülebilir.

Marka oluştururken markaya uygun bir konsept seçmek önemlidir. Bununla birlikte marya seçilen konseptin rakip firmalardan farklı olması da önemlidir. Bu durumda sizi o firmanın taklidi bir firma gibi gösterebilir ve u da yeni firmanın değerini düşürür. Bu sebeple yeni açılacak olan firmaların farklı ve özgün bir konsepte gitmeleri önerilmektedir. Bu durumda diğer firmaları aralarından sıyrılmaları ve ön plana çıkmaları daha rahat olur. Yeni markalar gibi müşterilere farklı ve yeni bir seçenek olarak gelirken, kimi müşteriler ise aynı markadan sürekli alışveriş yapmayı seçer.

Aynı markaya bağlı kalmayı seçen müşterilerde çekebilmek adına reklam kampanyaları oldukça önemlidir. Doğru bir hedef müşteri kitlesi belirleyerek kampanyaları bu kitleye göre düzenlemek daha fazla müşteri çekilmesine yardımcı olacaktır.Son olarak müşterileri mağazaya ve markaya çekmeyi başardıktan sonra, o müşterilerin devamlılığını sağlayabilmesi adına markanın kalitesini sürekli aynı çizgide tutması gerekir.