kendi-pr-ini-yapmak

Tasarım her alanda hayatımızın için de olan bir olgudur. İçinde yaşadığımız binalar bir tasarım sürecinin sonucudur. İçinde günümüzün çoğunu geçirdiğimiz ofis ortamları konsept tasarımlar üzerine aylarca çalışılmış ve sonuca varılmış mimar ve iç mimarların üzerinde gecelerce düşündükleri tasarımların sonucu olan yaşama alanlarıdır. Bunların farkında olmadan her gün bulunduğumuz ortamı tüketiriz. Günü tüketirken beraberinde yaşadıklarımızı da tüketiriz. Reklamlarda bu alanda aynı kadere sahip.

Özellikle kurumsal kimlik tasarımı odaklı markayı tanıtmaya odaklı reklamların arkasında uzun bir tasarım süreci bulunur. Bu süreç grafik tasarım ile başlar. Markaya bir konsept bulma ve bu konsept üzerinden özgün tasarımlar üretme. Bu aşama firmayı uygun bir konsept yarılması ardından tasarlan logo ve diğer tasarım unsurlarını takip eder. Kurumsal kimlik tasarımı ve grafik tasarım süreci birbirinin bir parçasıdır. Tasarım bir çok alt başlığa ayrılır fakat bu alt başlıklar her zaman birbirleri ile olan bağlantılarını korurlar.

Bu sebeple bir tasarımcı her alana yönelebilmektedir. Bir mimarın bir moda tasarımcısına dönüşmesi oldukça olağan bir olaydır. Ki bunun örneklerini de sıkça görürüz. Moda ve mimari aynı sanat akımlarından etkilenmiş iki tasarım dalıdır. Bir sanat akımı geldiğinde o dönemin mimarisinden modasına bir çok eseri etkiler. Moda geçici bir etki yaratsa da mimari oldukça köklü sanat akımları getirebilir ve her şeyi etkileyebilir. Bu ürünlerin oranı ile doğru orantılı bir olgudur.