k

Tasarım bir çok farklı alt başlığı olan bir sektördür. Tasarım okullarının ilk yılında öğrenciler temel tasarım eğitimi alırlar. Bu eğitim tasarım yapacak olan her insanın bilmesi gereken temek kavramları kapsar ve bu kavramlar arasında en önemlisi konsepttir. Her tasarımcı tasarımlarını belirli bir konsept belirleyerek yaparlarken. Bu ortaya çıkan ürünün daha tutarlı olmasını sağlar. Özellikle kurumsal kimlik tasarımı üzerine çalışan tasarımcılar ürün çizgisi dışına çıkmamak adına ürüne özgü bir konsept ve renk kartelası belirlerler.

Bundan sonra marka ile ilgili yapılacak olan her tasarım bu konsept doğrultusunda yapılırken marka tutarlı bir çizgi kazanmış olur. Lacoste gibi ünlü markalar bu çizgilerini yıllardır korumakta ve aynı konsept üzerinden ürünler vermeye devam etmektedir. Bu sayede müşteri kitlesi sabit kalır ve kalitelerini her zaman korurlar.
Markalarda konsept önemli olduğu kadar grafik tasarım sürecinin sonunda konsepte uygun olarak ortaya çıkan logontasarımlarıda önemlidir.

Gene lacoste’den örnek vermek gerekirse, timsah logosu yıllardır markanın isminin geçmediği yerlerde dahi markayı temsil etmektedir. Bir bluzün üzerinde o logoyu gördüğümüzde bu bluzun o markaya ait olduğunu anlarız. Bu da markanın yıllardır sürdürdüğü tutarlı kimliği sayesinde olmuştur. Aynı şeyi Apple gibi teknoloji markalarında da görmek mümkündür. Ürünlerinin üzerlerine sadece logolarını basarak markalarını temsil ederler ve referans verirler. Markaların tutarlı kalitesi ve kimliği sayesinde logoları da kurumsallaşır.