timthumb.php

Başarılı sosyal medya kullanımı ile dikkat çeken moda markaları, sosyal ağlardan etkili bir şekilde yararlanmak isteyenlere ilham veriyor.

Sosyal medya hayatımızın bir parçası haline gelirken, markalar da her geçen gün sosyal medya çalışmalarına daha fazla yatırım yapıyor; artan rekabet ortamında daha fazla takipçiye ulaşmak, yeni müşteriler kazanmak ve online varlıklarını güçlendirmek için yeni yollar arıyor.

Markalar tüketicilere ulaşmak, trafik sağlamak ve sonuçta satışlarını artırmak için sosyal medya kanallarını etkili bir şekilde kullanmaya çalışıyor. Özellikle, dünyaca ünlü moda markaları sosyal medyayı etkili bir şekilde kullanmaları ile dikkat çekiyor. Modaya yön veren markaların sosyal medya kanalları incelendiğinde; markalar için yol gösterici olabilecek temel yaklaşımlara ulaşmak mümkün.

Sosyal medyada oldukça başarılı olan moda markalarının, ilham verici yaklaşımlarını sizin için derledik.


1. Yaratıcı olun.

 

Sosyal kanallar aracılığıyla tüketicilerle etkileşim kurmak için yeni ve alışılmamış yollar bulmaya çabalayın ve farklı sosyal ağların sunduğu imkanlardan faydalanın.

Şubat ayında gerçekleştirilen London Fashion Week’te live streamler ve video paylaşımı çok yoğun olarak kullanılmıştı. Markalar, tasarımcı Mary Kantranzou gibi, koleksiyonları podyumda sergilenirken gerçek zamanlı video yayını yaptı. Böylece, orada bulunamayan ve koleksiyonları bir an önce görmek isteyen insanlarla etkileşim kurulabildi.

2. Hedef kitlenizi tanıyın.

 

Her marka hedef kitlesinin kim olduğu, tüketim alışkanlıkları, ilgileri ve eğilimleri hakkında bilgi sahibi olmalıdır. Takipçilerinizin ilgilerine yönelik paylaşımlar yaptığınızda etkileşim kurabilir ve yeni takipçilere ulaşabilirsiniz.

Hedef kitlenizin takip ettiği sosyal medya hesapları ile etkileşim kurarak tüketicilerin zihninde bir bağlantı oluşturabilirsiniz. Böylece, benzer ilgi alanlarına ve alışkanlıklara sahip insanlara ulaşabilirsiniz.


3. Yatırım yapın.

 

Modaya yön veren markalardan biri olan Burberry, dijital pazara hitap etmek için marka imajını yenileyen ve pazarlama bütçesinin %60’ını dijitale ayıran bir örnek olarak dikkat çekiyor. Dünyanın en çok takip edilen moda markalarından biri olması; sosyal medyaya yaptığı yatırımın başarılı sonuçlar verdiğinin en önemli göstergesi.

Marka, sosyal medya çalışmaları ile Facebook’ta 17 milyon ve Twitter’da 3.8 milyona yakın takipçiye ulaştı. Sosyal medyada elde ettiği başarı, Burberry Acoustic müzik videoları gibi yan içeriklerle çalışmalarını genişletmesine imkan veriyor. Göz ardı edilmemesi gereken en önemli konu ise; başarılı sosyal medya çalışmaları sayesinde yeni bir ürün ya da promosyonu otomatik olarak 20 milyon kişiye iletebilecek.

4. Sosyal ağınızı tanıyın.

 

Her sosyal medya platformunda farklı bir dil ve içerik kullanmalısınız. Her birinin marka hedeflerini nasıl karşılayabileceği üzerinde düşünün. Facebook, müşteriler ile birebir iletişime imkan veren ve çok geniş bir potansiyel hedef kitleye ulaşmanızı sağlayabilecek bir sosyal ağdır. Bu nedenle, markalar Facebook için kullanıcıların paylaşabileceği, markanın web sitesine ve diğer sosyal medya platformlarına trafik sağlayabilecek görsel ve videolardan oluşan içerikler oluşturmalı.

Twitter markaların yoğun olarak kullandığı ve tüketicilere müşteri hizmeti sunan, marka ile ilgili haberlerin ver görsel içeriklerin paylaşılabildiği bir iletişim aracıdır. Twitter’ın hızla değişen ve gündelik akışına göre bir iletişim dili oluşturulmalıdır.


5. Sürekli etkileşim

 

Markanın sosyal medya hesaplarındaki düzenli güncelleme ve paylaşımlar sosyal ağlarda aktif olmasını ve takipçilerin sosyal kaynaklarında markayı görmesini sağlar. Tüketicilerle iletişim kurulabilmesi için markanın bir etkileşim başlatması gerekir, sadece tüketicilerin sorduğu sorulara ya da tüketici kaynaklı içeriklere katılması yeterli değildir.

http://www.dijitalajanslar.com/moda-markalari-sosyal-medyayi-nasil-kullanmali/