sosyal-medya2

Mobil uyumlu internet sitelerinin ne denli ilgi görmeye başladığını bilmekteyiz. Sanal dünya üzerinde kesintisiz olarak hizmetlerini sürdüren web platformlarının günümüz koşullarına uyarlanmasıyla birlikte her bakımdan mutlu edici imkanlarda sunulmaya başlanmıştır. Eskiden bilgisayar üzerinden internete bağlanan kullanıcılar şimdilerde mobil cihazları ile online ortam üzerinde geziniyor ve ihtiyaçlarını karşılıyor. Yeni akıllı telefonların üretilmesi, mevcut akıllı telefonlarındaki yazılım geliştirmeleri ile birlikte sanal dünya üzerinde cep telefonundan gezinti oldukça kolaylaşmıştır. Peki mobil uyumlu internet siteleri nasıl hazırlanıyor?

sosyal-medya2

Mobil siteler internete mobil cihazından giren kullanıcının elindeki cihazın ekran özellikleri, geçiş oryantasyonları, tıklama şart ve koşullarına uygun olarak cihazla uyumlu bir şekilde tasarlanması olarak nitelendirilmektedir. Normal web sitelerinde mobil cihazlar için gerekli düzenlemeler ve tasarlamalar yapılmadığında mobil cihazından bu siteyi ziyaret eden bireylerin siteyi tam manasıyla görüntüleyemeyip kullanamadığı görülüyor. Bu tür bir durumda da siteyi terk eden kullanıcı sitenin prestijini etkileyebilecek bir hamleyi yaparak internet sitesinin arama motorlarında gerilere itilmesine neden olabiliyor. Bilindiği üzere internet sitesi üzerinde bir ziyaretçinin ortalama olarak geçirdiği süre sitenin arama motorlarına kalite puanını belli etmesine neden oluyor.

 

İnternet üzerinde bulunan her türlü platformun hangi alanda hizmet verirse versin mobil uyumlu olması gerekiyor. En çok ziyaret edilen sosyal medya sitelerini incelediğimize bu uyumu çoktan yakaladıklarını görüyoruz. Dünya genelinde milyarlarca ülke çapında milyonlarca insanın kullandığını bu platformların mobil uyumlu olmaması pek de normal karşılanmazdı.