astas1jpg1387456760

İnternet üzerinde hizmet veren web sitelerinin ve yeni tasarlanacak internet sitelerinin mobil cihazlar vasıtasıyla rahatça gezilebilmesi ve kullanılmasına imkan tanıyan  mobil cihazların genel özelliklerine uygun hazırlanan web sitelerine verilen genel isimdir. Mobil uyumlu bir internet sitesine mobil cihazdan giren bir kullanıcı bilgisayar sistemlerinden girildiğinde görülen görünümden farklı bir görünümle karşılaşır. Ekran büyüklüğü, tıklama butonları gibi pek çok unsur farklı olarak tasarlanır ki mobil cihazlarla tam bir uyum sağlanabilsin. Mobil cihazların gelişimine ayak uydurmak isteyen kullanıcı bu noktada çeşitli cihazlar temin ederek günlük iletişim ihtiyacını bu gelişmiş cihazlarla karşılama yoluna gitmiştir.

astas1jpg1387456760

Mobil sitelerde mobil cihazlar üzerinde rahatlıkla çalıştırılıp incelenebilecek internet platformlarını ifade eder. Dünya genelinde 5.9 milyar mobil cihaz kullanıcı sayısına her dakika yenileri eklenmek, çığ gibi büyümektedir. Artık her insanın iyi ya da kötü kendine bir bireysel bir cep telefonu bulunuyor. Bu telefonların büyük bir bölümünden internete bağlanılabilmesi bu noktada pek çok hususu da beraberinde getirmiştir.

 

İnternet üzerinde en çok tercih edilen sosyal medya sitelerinden tutun da bilgi paylaşımlarının yapıldığı forum sitelerine kadar ne kadar internet sitesi türü varsa tamamının mobil cihazlardan ziyaret edildiğini görüyoruz. Her türlü şart ve koşulda rahatlıkla ziyaret edilebilen bu tarz platformlar gün geçtikçe gelişmeye devam ediyor. İnternete giriş şekillerinin mobil cihazlara kaydırıldığı düşünüldüğünde bu tarz platformların ne denli önemli olduğu da gözler önüne serilebilir.