why_mobile_website_design

Mobil site, hali hazırda olan ya da yeni oluşturulan web sitelerinin mobil cihazlardan kolay ve hızlı biçimde kullanmasına olanak sağlayan ve mobil cihazlara uyumlu hale getirilerek hazırlanan siteler olarak adlandırılmaktadır.

Özellikle sosyal medya platformu bu konuda oldukça uyumlu bir durumdadır. Cep telefonu teknolojisinin gelişmesiyle gün geçtikçe artış gösteren mobil internet kullanımı birçok kullanıcı için web siteleri kullanmakta sıkıntı çıkarabilmektedir.

Herhangi bir mobil site, tablet bilgisayarlar ve cep telefonlarıyla görüntülenmesine karşın birçok özelliği kullanım dışı olabiliyor ya da kullanıcıya istediği hızı sunamayabiliyor.

Böyle durumlarda ise, ufak ekranlara uyumlu ve parmaklarla kullanmayı hızlı duruma getirecek mobil web siteleri hazırlanmaktadır. Günümüzde kullanılan mobil cihazların gelişmesindeki hıza uyum sağlamak gün geçtikçe zor bir durum olmaktadır.

Mobil cihazlar gelişmekte ve cihazlardaki bu gelişmeye paralel olarak sunulan ‘veri hızı’ da gelişmektedir. Sonuç olarak internet, mobil dünyaya doğru ve kaliteli bir hızla ilerleme sağlıyor.

Dünyada yaklaşık olarak 5,9 milyar mobil kullanıcısına her geçen dakika binlercesini daha eklendiğini bilmekteyiz. Mobil kullanıcıların yüzde yirmisi sosyal medyaya mobil cihazları sayesinde giriş yapabilmektedir.

Yani bu nedenle mobil web siteleri, geleceğimizin esas sayılacak internet platformu olarak görülebilir. Zaten artık akıllı cihazlar sayesinde ‘mobil hayat’ yaşamış olmaktayız.

Yapılan bir araştırmaya göre; yüksek oranda ki mobil internet kullanımının sebebi artan mobil cihaz sayısı ve kullanıcılarının online video ve müzik web sitelerine olan ilgisi belirtiliyor.