9

Kurumsal kimlik ,  pazarlama sürecinde bir markanın ve ya firmanın görülen yüzüne verilen isimdir. Her firmanın kendine özgü bir kimliği ve hedef kitlesi vardır. Kurumsal kimlik oluşturulurken firmanın kendi özgün kimliği kaybedilmemeli aksine oldukça ön plana çıkarılmalıdır. Bu sayede firma doğru insanlara ve müşterilere ulaşacaktır. Aksi taktirde oldukça fazla müşteri kaybeder ve bir süre sonra kapatmak zorunda kalır ya da kendine yeni bir kurumsal kimlik belirler. Bu gibi masraflara girmemek için önleminizi önceden almanız en iyisidir.

Bu sebeple kurumsal kimlik çalışmanızı yapacak olan firmayı önceden iyice araştırmalı ve iyi seçmelisiniz. Firmanızın ilerleyişinde en büyük etkiyi kurumsal kimlik verecektir. Kurumsal kimlik o markanın reklamıdır. Reklamlar doğrultusunda markalar müşteri çeker. Reklamlar da her markanın kendine özgü bir kimliği ve sloganı olduğunu görürüz.  Aslında tanım olarak kurumsal kimlik de bir markanın grafik tasarım yardımı ile halka tanıtılan yüzüdür. Bu sebeple yapılan reklamlar doğru müşteri potansiyelini markaya çekmek için oldukça önem taşır.

Eğer markanızı doğru müşteri potansiyelini ,  doğru şekilde tanıtabilirseniz , markanız hızla yükseliş gösterir. Reklamda en önemli unsur doğru müşteri kitlesini yakalamak ve çekmektir. Eğer ürünlerinizin kalitesi söylediğiniz değerde ise müşterileriniz memnun kalacağı için gelmeye devam edeceklerdir. Bir süre sonra reklamları kesseniz bile müşterileriniz gelmeye devam eder. Bu da markanızın devamlılığını sağlar ve köklü bir firmaya sahip olmak için bir adım olur.