grafik-tasarim-1024x649

Kurumsa kimlik oluşumu aşaması markalar için oldukça önemlidir. Özellikle web tasarım alanında çalışan tasarımcılar, kurumsal kimlik tasarımı üzerine oldukça fazla talep ile karşılaşırlar. Bir firma için kurumsal kimlik oluşturmak ve tasarlamak demek, aslında o marka için müşterilerine kendi en iyi ifade edebileceği bir yüz tasarlamak demektir. Reklam afişlerinde gördüğümüz, televizyonlarda gördüğümüz tüm tanıtımlar, kurumsal kimlik tasarımı çalışmasının birer sonuçlarıdır. Kurumsal kimlik tasarımı sürecinde grafik tasarım aşaması en önemli aşamadır. Bu aşamada firmaya uygun, firmayı yansıtacak bir logo tasarımı hazırlanır.

Grafik tasarım aşamasında hazırlanan logo, markayı yıllarca temsil edeceği için oldukça önemlidir. Logo tasarımı yapılmadan önce marka ve markanın hedefi iyi analiz edilmelidir. Bu sayede markayı doğru yansıtacak bir logo tasarlamak daha mümkün olur. Logo tasarımının başarılı olduğu, müşteriler o logoyu görünce direk markayı hatırlayabilmesi ile ölçülebilir. Akla herhangi ikinci bir olgu getirmeden, direkt olarak markayı işaret eden logolar tasarlamalıyız. Bu sebeple logo tasarımında en önemli kriter, logonun özgün ve daha önce kullanılmamış bir tasarıma sahip olmasıdır. Bu sayede müşterilerin gözünde diğer markalar arasından sıyrılması daha kolay olacaktır.

Yeni bir marka oluştururken, rakip firmalar oldukça önemlidir. Bu sebeple yer bir marka oluşturmadan önce potansiyel rakip firmalarınızı tespit etmeli ve onların çizgisini incelemeli ve bu inceleme sonunda da bu çizgilerden mümkün oldukça uzak bir çizgi çizmelisiniz. Markaların çizgilerinin çakışması durumunda müşteriler yeni markayı eski markanın taklidi olarak görmeye meyillidir.