1_140331164642_1

Firmaların özgün bir kurumsal kimlik tasarımına sahip olması reklam çalışmaları sırasında ve müşterilerin firma ile tanışması sırasında oldukça önemlidir. Kurumsal kimlik ve yapılan reklamlar firmanın ve ürünlerinin halka yansıtılan yüzünü oluşturur. Buda müşteri çekmesini sağlar. Reklam vermeyen bir firma bulmak oldukça zor.

Firmalar reklam çalışmalarının yanı sıra akılda kalıcı bir logoya da sahip olmalı. Bu logo firmanın isminin geçmediği yerler de bile firmayı temsil eder. Bu sebeple oldukça önemlidir. Logo firmayı mümkün oldukça doğru ve gerçekçi bir şekilde yansıtmalı ve temsil etmelidir. Şeker şeklinde bir logo, hardrock bir müşteri kitlesine hitap edemez. Bunun sonucunda da ürünlerini satamaz. Logo tasarımı kurumsal kimlik tasarımı üzerine çalışan firmaların, grafik tasarım departmanı tarafından yapılır.

Logo tasarımına başlanmadan önce firma için bir konsept belirlenmesi gerekir. Firmayı ilgilendiren tüm tasarımlar bu konsept doğrultusun da yapılmalıdır. Bu sayede firmanın tasarımları birbirini çağrıştırabilir. Apple firması bu alanda gösterilebilecek en güzel örnektir. Ürünlerin tasarımları da birbirlerine yakındır ve aynı aileden geldiklerini belli ederler. Belli bir tasarım çizgisi üzerinden devam ederler bu da firma için de bir tutarlılık olduğunu gösterir. Tüm firmaların bu tutarlılığa sahip olması gerekmektedir. Bu sayede firmalar daha uzun soluklu olabilirler. Piyasada her gün bir firma kapanırken yerine bir yenisi açılır. Yeterince hazır olmadan açılan bu firmalar piyasa da uzun süre kalamazlar.