featured-1481

Kurumsal kimlik tasarımı her firma için oldukça önemlidir. Bu sebeple firmalar marka oluşumu aşamasında bir tasarımcıyla anlaşarak kurumsal kimlik tasarımı desteği alırlar. Bu sayede oluşturulan marka doğru müşteri kitlesine hitap edebilir. Doğru müşteri kitlesine hitap edebilmek, müşteri kazanmak ve satış yapabilmek için oldukça önemlidir. Yanlış müşteri kitlesini çağırmak satış yapılmasını önler. Örnek vermek gerekirse, lacoste firması daha yüksek gelire sahip ailelere hitap eden bir firmadır ve fiyatları yüksektir. Bu firma reklam kampanyasını orta gelirli aileleri çekecek bir şekilde yaparsa gelen bireylerin bütçesi alışveriş yapmaya yetmeyeceği için firma satış yapamaz.

Kurumsal kimlik tasarımı firmanın halka gösterilen yüzünün tasarlanma sürecidir. Bu süreçte grafik tasarım aşaması oldukça önemlidir. Grafik tasarım aşamasında firmaya özgü bir logo tasarımı yapılması gerekir. Bu logo, tasarımının ardından firmanın ismini temsil eder. Özellikle giyim markalarında logo oldukça önemlidir.  Bu sebeple logo tasarımı aşamasına önem verilmesi gerekir. Yanlış tasarlanan bir logo kurumsal kimlik tasarımı çalışmasının yanlış yönlenmediniz sebep olur.

Logo tasarımında ilk örnek lacoste markası olmuştur. Lacoste markasının yaratıcısı, logo tasarımını kendisi yapan ve üreten ilk tasarımcı olarak bilinir. Bu markanın giyim ürünlerinde genellikle isim yerine logo yer alır. Logo direkt olarak ismi anımsatır. Bu da bilinç altımız da logo ve ismin yer ettiğini ve firmanın doğru bir kurumsal kimlik stratejisi izlediğini gösterir.