featured-160

Son dönemler de büyük ve köklü firmalar arasında yenilik yaratmak ve dikkat çekmek amacı ile kurumsal kimlik tasarımı yenileme süreci başladı. Özellikle 50. yıl ya da 100. yılını kutlayan firmalar logo değişimi gibi grafik tasarım alanın da firma adına yapılacak değişikliklere yöneldiler.  Yeni firmalar için logo tasarımın da değişikliğe gitmek çok tavsiye edilmez. Firma henüz yeterince müşteriler tarafında tanınmamışken ve belirli müşteri kitlesini oluşturmamışken kurumsal kimlik tasarımında değişikliğe gitmesi girme için negatif bir reklam olur.

Firmaların sabit ve tutarlı bir çizgide uzun süre devam etmeleri tavsiye edilmektedir. Reklam çalışmaları ve kurumsal kimliktasarımı firmanın müşteriye gösterilecek olan yüzünün tasarım aşamasıdır. Bu aşamada tasarlayacak olan kişi veya kişilerin firmanın kimliğini ve kişiliğini iyi analiz etmesi ve doğru bir müşteri potansiyeli tablosu çıkarması gerekir. Kurumsal kimlik tasarımının ve Oluşturulan reklamların doğru müşteri kitlesine hitap etmesi en önemli konudur. Eğer düşük ve orta sınıfın alacağı bir ürün satıyorsanız reklamlarınız da ürünü abartarak düşük bütçeli aileleri kaçırabilirsiniz. Bu sebeple ürünlerinizi tanımalı ve hitap edeceği kitleyi bilmelisiniz.

Örneğin Apple firması kurulduğu ilk günden beri aynı çizgi üzerinde ilerlemiş bir firmadır ve bu da firmanın hızla ilerlemesini sağlamıştır. Firmanın tutarlı olması müşterilerin firmaya olan güvenini arttırır. Buda firmanın müşteri kitlesinin gelişmesini ve tutarlı müşterilerin çoğalmasını sağlar.