slider-graphics

Her firmanın kendine özgü bir kimliği ve hitap ettiği belirli bir müşteri kitlesi vardır. Bu doğrultuda her firma gene kendine özgü bir kurumsal kimlik tasarımına sahip olur. Kurumsal kimlik bir firmanın müşterilere gösterdiği yüzüdür ve bu yüzün doğru müşteri potansiyeline hitap etmesi gerekmektedir.

Aksi taktirde kurumsal kimlik çalışması bir işe yaramaz ve firma gelirinde düşüş görülür. Tek bir çizgide firmanızı ilerletirseniz bir süre sonra reklam dahi yapmasanız aynı müşterileriniz gelmeye devam edecektir. En zor saffa müşteriyi ilk defa markaya çekeceğiniz aşamadır. Yeni ve denenmemiş bir markanız var ise müşterileriniz markaya alışana kadar bir reklam süreci geçirmeniz gerekir.Kurumsal kimlik tasarımı süreci markanın analizinin ardından grafik tasarım süreci ile devam eder. Markanın kimliğini yansıtacak doğru logoyu tasarlamak oldukça önemlidir. Bu logo markanın isminin geçmediği yerlerde dahi markayı hatırlatmalıdır.

Bu sebeple iyi düşünülmeli ve detaylı tasarlanmalıdır. Logo tasarımı sürecinde markaya bir konsept oluşturulur ve tüm tasarımlar oluşturulan konsept doğrultusunda yapılır.  Konseptin dışına çıkan tasarınlar markanın çizgisinin de dışında kalmış olur ve buda iki firma arasında farklar oluşmasına sebep olan en önemli etkendir. Logolar arasında ki renk farkı dahi iki firmanın ayırt edilmesinde önem taşır. Birbirine benzer kimliklere sahip firmalar mutlaka birbirlerinden uzak konseptler ve renkler kullanmalıdırlar. Bunun en iyi örneğini bankalarda görebiliriz.