grafik-tasarım-pendik

Tasarım her firma için önemlidir ve her firmanın kendine özgü bir tasarım konsepti olmalıdır. Bu grafik tasarım süreci kurumsal kimlik tasarımının ilk aşamasını oluşturur. Tasarım bir çok alt başlığa bölünmüştür. Fakat tasarladığınız ürün her ne olursa olsun bir konsepte ihtiyaç duyar. Bu tasarımcının çizgisinden çıkmamasını sağlar. Tasarım okullarının ilk yılında dersler konsept üzerine işlenir. Ve takiplerden yıllarda her projenizi ayrı bir konsept belirleyerek yürütmeniz istenir. Tasarımınızın iyiliği yeterli değildir aynı zamanda konsept ile tasarımın bağlantılı olması istenir.

Tasarımın belli bir konsept üzerine ilerlemesi tasarımın anlaşılırlığınıbarttıracaktır. Örneğin uzay konsepti üzerine oluşturulmuş bir kafeyi göz önüne alalım. Bu cafenin konsepti aynı zamanda kafenin verdiği hizmeti ve müşteri potansiyeli de belli eder. Uzay konsepti bir kafede iskender yemeyi beklemezsiniz. Yada içerde aşağı yukarı hangi tipte insanlarla karşılaşacağınızı tahmin edebilirsiniz. Kafelerin tasarım konseptlerinin sundukları ürünleri temsil etmesi ve gelecek müşteriye bir sinyal vermesi bir kurumsal kimlik tasarımı örneğidir.

Her firma kendine özgü kurumsal kimlik tasarımı ile tarzını müşterilerine yansıtır. Bu sayede müşteriler de kendine hitap eden marka ve mağazaları tanıyabilir. Bu bağlamda ünlü bir giyim firması olan Vakko’yu ele alabiliriz. Firma piyasaya ilk ürününü sürdüğü günden itibaren bu güne kadar kurumsal duruşunu hiç değiştirmemiş ve hangi müşteri kitlesine hitap ettiğini her zaman belli etmiştir.