PhotoHeader_Accueil-1024x385

Bir çok farklı kulvardan şirketler ,  kendi kurumsal kimlik çalışmasına ihtiyaç duyar. Bir market için ya da bir banka için olması önemli değildir. Süreç genellikle aynı seyreder. Öncelik kurumsal kimlik oluşturulacak markanın , kendi kimliğini özümsemektir. Eğer kurumun kendi kimliği doğru bir şekilde analiz edilir ve saptanır ise ,  oluşturulacak olan kurumsal kimlik daha etkili ve doğru olacaktır. Bu durumda kurumsal kimliğinizi hazırlayacak olan firmaya ,  şirketiniz en doğru ve en açık şekilde aktarmanız oldukça önem taşır.

Aksi taktirde oluşacak olan kimlik , şirketinin kendi kimliğinin dışında olur. Minimalist çalışan bir firmaya , barok bir kurumsal kimlik hazırlarsanız müşteriler tamamen yanılır ve şirket müşteri kaybeder. Bu sebeple firmanın müşteri potansiyeli de ,  kurumsal kimlik oluşum aşamasında en önemli faktörlerden biridir. Kimlik müşteriyi çeker. Bu sebeple doğru müşteriyi çekecek bir kimlik oluşturmamız gerekmektedir. Aksi taktirde firma oldukça fazla kayıp yaşayacaktır. Bu durumda ilk analizi yapan ve grafik tasarım aşamasıyla uğraşan bireylere oldukça fazla sorumluluk düşmektedir.

Orta sınıfa hitap eden bir markaya lüks bir kurumsal kimlik tasarımı yaparak o markaya gelecek tüm orta sınıf vatandaşları kaçırabilirsiniz. Yada üst gelirli insanlara hitap eden bir markaya orta sınıf bir kurumsal kimlik tasarlayarak o firmaya gelecek üst gelirlileri kaçırabilir. Gelen orta gelirli insanlara da fiyatlar çok yüksek geleceği için bir süre sonra gelmemeye başlayacaklardır.