Untitled-1

Bir marka kurumsal kimlik tasarımı aşamasında ilk olarak analiz yapar. Kendini markanın iyi tanıması bu aşamada önemlidir. Kendini iyi tanıyan bir marka kendini doğru yansıtabilir. Bu sayede doğru müşterilere ulaşabilir. Aksi taktirde marka düşüş gösterecektir. Özellikle büyük markalarda kurumsal kimlik çalışması oldukça net görürüz.
Gucci gibi bir markanın ürününün tasarımından dahi o markaya ait olduğunu anlayabiliriz. Bu da markanın sabit ve tutarlı bir çizgide ilerleğini gösterir ve bu sayede markalar sabit ve artan bir müşteri kitlesine sahip olur.
Fiyatları ne kadar yüksek olursa olsun müşterileri markayı takip etmeyi bırakmazlar.
Bu markanın doğru bir kurumsal kimlik çalışması yaptığını ve doğru müşteri kitlesine ulaştığını gösterir.
Büyük markaların yükselmesinde bu oldukça önem taşır ve yükselen markalarda bunu görmek oldukça kolaydır.
Çok fazla belli marka sadece logolarıyla dahi insanların aklında yer tutar.
Bu firmalar doğru kurumsal kimlik tasarımı yapan firmaların yükseldiğinin kanıtıdır. Kurumsal kimlik tasarımının en önemli aşaması grafik tasarım sürecidir.
Bu süreçte ortaya çıkan logo bundan sonra markanın isminin yanında her zaman yer alacak olduğu için oldukça önemlidir. Markayı artık temsil edecek olan simge o logodur.
Bu sebeple logonun tasarımın oldukça detaylı bir şekilde çalışılması gerekir.
Özensiz bir logo markayı aşağıya çekecek ve baştan müşteri kaybetmesine sebep olacaktır. Minimalist bir logoya sahip bir markanın barok ürünler vermesini beklememeliyiz.